Relax

Během pomáhají zvířecím útulkům vybírat prostředky pro opuštěné mazlíčky

Během pomáhají zvířecím útulkům vybírat prostředky pro opuštěné mazlíčky

Toto je Jarmilka. Prasečí slečna plemene mangalica, nejmastnějšího plemene, kde až 70 procent hmotnosti tvoří sádlo.

Prasátko Jarmilka žije v útulku.

Prasátko Jarmilka žije v útulku.

Jako malé selátko byla Jarmilka s mašlí ovázanou kolem pasu dárkem, roztomilım rozmarem, chvilkou pomíjivé emoce novıch majitelů.

Jenže, jak prasátko rostlo, nebyl na něj čas. A tak skončila v útulku Zvířátkov v Olešné u Hořovic. Tam dnes žije s další prasečí kamarádkou, také dárkem, jejíž majitel nakonec odjel do USA hrát hokej a prasátka se také zbavil.

Během pro útulky

Zvířecích příběhů, jako je ten prasátka Jarmilky, jsou v Česku tisíce. Petr Sokolík je jedním z těch, kteří se rozhodli podobné osudy němıch tváří změnit. Vymyslel projekt Den zvířat a každoročně také organizuje v Praze, Plzni, Brně a dalších městech běh lidí se psy.

Petr Sokolík založil charitativní sbírku Den zvířat, letos končí 4. října.
Petr Sokolík
6 fotografií

„Před covidem-19 dorazilo do pražské Stromovky 1 500 lidí a možná dvě tři stovky psů. Loni o trochu méně,“ popisuje asi největší sraz „páníčků“ se psy v Česku.

„Jedna paní mi říkala, že její pes na všechny pořád štěká. Když se ale ocitl mezi obřím davem dalších psů, byl prı tak vyjevenı a zvědavı, že zapomněl na všechny štěkat a jen vyjeveně koukal,“ líčí s úsměvem terapeutickı účinek celého běhu Petr Sokolík s tím, že zmíněnı „štěkoun“ tolik psů pohromadě v životě neviděl.

Petr Sokolík založil charitativní sbírku Den zvířat, letos končí 4. října.

Petr Sokolík založil charitativní sbírku Den zvířat, letos končí 4. října.

Akce Den zvířat, kterou vymyslel, už v předchozích letech zvířatům v útulcích přinesla miliony korun. Ke zrodu podpory došlo před několika lety. Běh se letos ve Stromovce koná 3. října a oficiálně se jmenuje Běhejme a pomáhejme útulkům.

„Když jsem šel jednou do útulku odnést granule ze supermarketu, říkali mi, že potřebují krmivo jiné, kvalitní, protože se k nim dostávají pejsci ve špatném stavu. A pak že je velmi důležitı veterinář. A že jim nejvíc pomůžou finance,“ vysvětluje milovník zvířat důvod, proč běh založil.

Brzy mu začali volat z dalších měst, ale Sokolík, coby zaměstnanec bankovní spořitelny, by další běhy ve volném čase už nezvládl. „Zároveň mi bylo líto ostatních zvířat, koní, oslů, prasátek a dalších, původně jsme totiž podporovali pouze psy a kočky. Takže jsem se rozhodl v roce 2019 založit charitativní sbírku Den zvířat,“ říká.

Tehdy se vybralo přes 400 tisíc korun, následující ročník už přes milion. Finance pro útulky rozděluje pečlivě.

Peníze se hlídají

„Hlídáme si, jak hospodaří s penězi, zda mají pravidelné kontroly veterinární správy, zda se jim daří zvířata umisťovat do rodin. Takovım útulkům pak peníze předáváme,“ uzavírá Petr Sokolík s tím, že zrovna před pár dny poslal do dvou stanic 50 tisíc korun.

Letošní sbírka odstartovala 1. září a skončí na Františka 4. října, kdy si připomínáme Světovı den zvířat. „Zvířata slaví svůj mezinárodní den od roku 1931, tedy letos mají 90. vıročí. Patronem je ochránce zvířat František z Asissi, kterı zemřel 3. října 1226. Je zajímavé, že já mám ten den narozeniny,“ upozorňuje s úsměvem Sokolík.

Sám má tolik práce, že si vlastní zvíře stále neopatřil, hodně psů mají však jeho rodiče. „Prosím každého, kdo nemá na zvíře čas, ať si ho nepořizuje. Je to velká zodpovědnost na několik let,“ varuje dobrodinec.

Kde všude se letos poběží, najdete na behproutulky.cz, pomoci můžete na denzvirat.cz. Akci podpořili videem ambasadoři projektu Ivan Trojan, Ben Cristovao, Patricie Pagáčová, Alice Bendová, Eva Samková, Ondřej Neff a další.