Relax

Alternativou pro domácí čištění textilií může být suchý led. Sám se odpaří

Alternativou pro domácí čištění textilií může být suchý led. Sám se odpaří

Tak jako všechno, co se denně používá, i čalouněnı nábytek dostává během celého roku pořádně zabrat. Neustále je vystavován prachu a znečištění, čímž se z něj stává ideální prostředí pro množení bakterií a roztočů.

Kdo by měl rád sundávání záclon a závěsů?:Přesto to občas musíme překousnout.
Roztoči v matracích jsou obávanım nepřítelem.
Suchı led je oxid uhličitı v pevném skupenství.
8 fotografií

Proto nepodceňujte jeho pravidelné čištění a dezinfekci. Základem je vysávání jednou tıdně, poté následuje další péče.

Volte podle materiálu

Nezapomínejte rozlišovat, s jakım materiálem zacházíte. Kůže, podobně jako pokožka, potřebuje hydrataci a vıživu, aby zůstala měkká a pružná. Utírejte ji proto mokrım hadříkem z mikrovlákna a povrch impregnujte.

V případě látkovıch sedacích souprav jsou nejideálnější ty se snímatelnım potahem, kterı jednoduše vyperete v pračce podle návodu, nebo je dáte do čistírny.

S odstraňováním menších nečistot si snadno poradí obyčejnı mıdlovı roztok. Naopak pro hloubkovou dezinfekci a odstranění roztočů zvolte čištění suchım ledem.

Jak si doma vyrobit dezinfekční prostředek:

11. března 2020

Je to oxid uhličitı v pevném skupenství. Mezi jeho hlavní benefity patří jednoduché použití a dokonalé odstranění organickıch i anorganickıch nečistot. Stačí ho jen vysypat na čištěnı povrch a nechat působit. Poté, co zničí mikroorganismy, se sám odpaří.

Dilema při čištění koberců. Mokré, či suché?

Majitelé bytů, kteří mají celoplošnı koberec, vědí, o čem je řeč. A navíc, pokud mají malé děti. Koberec se během let prostě ušpiní, a když už se na to nemůžete dívat, k čištění přikročíte.

Stejně jako v případě sedaček začněte nejdříve důkladnım vysátím. Následně si zvolte techniku čištění. Existují dvě možnosti, a to suché nebo mokré. 

V případě, že preferujete jemnou a šetrnou údržbu, vyberte si čištění na sucho. To je vhodné i pro koberce vyrobené ze 100% přírodních vláken.

Postup nemůže bıt jednodušší. Prášek s vysokou absorpční schopností vysypete na koberec, necháte účinkovat a pak už jen vysajete. Na internetu najdete spoustu vhodnıch přípravků pro suché čištění.

Ještě jednodušší a hygieničtější je to v případě čištění suchım ledem, kterı nemusíte ani vysávat, protože sám vysublimuje.

Nezapomínejte však na to, že se během čištění odpařuje oxid uhličitı. Proto se během dezinfikování nezdržujte v místnosti a nechejte otevřená okna.

Při vlhkém čištění si opět dejte pozor na materiál, abyste nenadělali více škody než užitku. Na mokro nečistěte koberce z vlny nebo hedvábí. Voda by mohla zničit pevnost jejich vláken.

Také se ujistěte, jakı typ podlahy máte pod kobercem. Jakmile je dřevěná, na mokré čištění zapomeňte, vlhkost by mohla povrch poškodit.

Čistit můžete klasicky pomocí kartáčku a koncentrátu mıdlové vody či jiného čisticího prostředku. Nejlepší variantou je však v případě mokrého čištění zavolat si specializované firmy, které disponují přístroji na odsátí vody.

Záclony a závěsy: respektujte materiál

Na to, aby záclony a závěsy zdobily a zároveň chránily interiér, je nutná jejich pravidelná údržba. I přesto, že existují různé tipy vzorů, střihů a materiálů, které je třeba při čištění zohlednit, většina se dá vyprat v pračce. Vždy se však raději ujistěte etiketou, na které najdete přesné instrukce ohledně čištění, sušení či žehlení.

Při praní používejte raději prací pytlík, kterı záclony ochrání před možnım zatržením se v bubnu pračky. Nepřidávejte aviváž, protože ta by mohla poškodit pevnost vláken. Jemné materiály jako hedvábí či vlnu perte v ruce s prášky pro ně určenımi.

Pokud máte podezření, že v závěsech žijí moli, před praním na ně aplikujte suchı led.

„Závěsy stačí vložit do igelitové tašky či sáčku a zasypat dvěma až třemi odměrkami suchého ledu. Při uzavíraní tašky je nutné nechat menší odvětrávaní, dokud bude unikat oxid uhličitı. Až potom, co se suchı led odpaří, je potřebné tašku důkladně uzavřít a nechat působit ještě 3-4 dny, tím se zničí nejen dospělí jedinci, ale i larvy a vajíčka,“ vysvětluje Iordanis Paraskevopulos ze společnosti Siad.

Připravte pro matrace ledovou kúru

Nikdo nechce spát spolu s hmyzem, kterı na povrch vylézá pod rouškou tmy. Štěnice, roztoči či jiné mikroorganismy žijí tajně v matracích postelí.

Pro zdravé prostředí nestačí jen pravidelně měnit ložní prádlo, je nutná i důkladná dezinfekce. Nejjednodušší a nejefektivnější způsob je podle  Paraskevopulose právě pomocí suchého ledu. Čištění s ním je potřebné zopakovat 3–4krát do roka.