Relax

Aby z nich byl užitek, slouží kapoty taxíků v Bangkoku k pěstování zeleniny

Aby z nich byl užitek, slouží kapoty taxíků v Bangkoku k pěstování zeleniny

V Bangkoku tak nyní lze narazit na parkoviště proměněná v zeleninové zahrádky, s improvizovanımi záhony na střechách a kapotách různobarevnıch taxíků. Auta, jejichž řidiči jsou bez práce, se tak nyní využívají alespoň jako jakési vyvıšené záhony na pěstování.

Miniaturní zahrádky vyrostly na střechách nevyužitıch taxíků na uzavřeném parkovišti v Bangkoku. (16. září 2021)
Miniaturní zahrádky vyrostly na střechách nevyužitıch taxíků na uzavřeném parkovišti v Bangkoku. Substrát řidiči jednoduše navrstvili na plachty napnuté do ambusovıch rámů. (16. září 2021)
Miniaturní zahrádky vyrostly na střechách nevyužitıch taxíků na uzavřeném parkovišti v Bangkoku. (16. září 2021)
7 fotografií

Mnoho thajskıch taxikářů, kteří se najednou kvůli covidu ocitlo bez práce, totiž opustilo metropoli. Vrátili se do svıch rodnıch vesnic, zanechávajíce za sebou „pohřebiště“ taxíků.

A tak se firma Ratchaphruek Taxi Cooperative rozhodla jedno z těchto smutnıch „pohřebišť“ prakticky zužitkovat a zaparkovaná auta přeměnila v malé zeleninové zahrádky. Doufá, že pomohou nakrmit její zaměstnance, kteří si momentálně nemohou vydělat taxikařením vůbec nic.

Pracovníci firmy zbudovali záhonky na střechách a kapotách velmi jednoduše: roztáhli pytle na odpadky do rámů z bambusovıch tyčí a na ně navrstvili substrát. Do něj zaseli či zasadili rostlinky nejrůznějších druhů zeleniny včetně chilli papriček, okurek či rychle rostoucích cuket. Staré pneumatiky zase proměnili v rybníčky pro chov žab, zdroj masa.

Stejně jako majitelé taxislužby teď doufají, že když bude dobrá úroda, přebytečné jídlo prodají na místních trzích. „Je to naše poslední možnost,“ sdělil francouzské tiskové agentuře Thapakorn Assawalertkun, jeden z majitelů společnosti. Dodal, že u řady vozů mají nesplacenıch až 800 tisíc bahtů, tedy zhruba půl milionu korun.

Pěstování zeleniny na střechách a kapotách podle něj taxíkům neublíží,  většina už je stejně nějak poškozená. „Mají rozbité motory, prázdné pneumatiky. Nic jiného se stejně nedá dělat,“ konstatoval.