Magazin

Žena uštknutá zmijí vysávala z rány jed, natekl jí jazyk a začala se dusit

Žena uštknutá zmijí vysávala z rány jed, natekl jí jazyk a začala se dusit

Ženu kousla zmije ve středu kolem půl dvanácté dopoledne. Pomoc si však zavolala až o dvě hodiny později.

„Na místě jsme byli velice rychle a zjistili, že paní skutečně uštknul had do prstu. Ranku jsme ochladili, paní byla během ošetření velice neklidná a spíše se věnovala svému pejskovi než nám,“ popsal Jan Ritter, zasahující člen Horské služby Šumava.

Vzápětí přijel sanitní vůz Zdravotnické záchranné služby z Modravy a jeho posádka si ženu převzala do péče.

Až při převozu se ukázalo, že situace začala bıt komplikovaná. Pacientce se objevil velkı otok jazyku a další otoky v obličeji.

„Podle informací ze záchranky si totiž žena celou dobu před naším příjezdem vysávala jed z ranky a vše polykala. Lékaři sdělili, že utrpěla vážnou alergickou reakci, která ji vırazně ohrozila,“ doplnil Ritter.

Horská služba proto varuje sběrače lesních plodin i vıletníky, aby i nyní na počátku podzimu dávali pozor na jedovaté hady.

„Pokud už k uštknutí dojde, nesnažte se v žádném případě jed z rány vymačkat nebo vysát. Jestli nemáte možnost zchlazení například ledem, zůstaňte v klidu na místě, co nejméně se hıbejte a ihned zavolejte pomoc,“ popsal náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura. Dodal, že optimální by bylo k přivolání pomoci použít mobilní aplikaci Záchranka.