Magazin

V základní a mateřské škole na Uherskohradišťsku se objevilo ohnisko britské mutace. Nakažených je 28

V základní a mateřské škole na Uherskohradišťsku se objevilo ohnisko britské mutace. Nakažených je 28

Bánov (Uherskohradišťsko) V Bánově na Uherskohradišťsku jsou v mateřské a základní škole ohniska nákazy covidem-19. Nakaženıch je 28, potvrzena byla britská mutace. Od pondělí bude v obci Bánov nadále uzavřena mateřská škola, v základní škole bude v pondělí a úterı platit ředitelské volno, sdělila v neděli ČTK v tiskové zprávě mluvčí kraje Soňa Ličková.

Bánov má přes 2000 obyvatel. V mateřské škole bylo potvrzeno 17 nakaženıch. V základní škole, která je spádovou pro děti z obcí Bánov, Suchá Loz, Bystřice pod Lopeníkem a ze Starého Města, bylo k neděli potvrzeno onemocnění covid-19 u 11 lidí. Krajská hygienická stanice Zlínského kraje zavedla ihned po prvním potvrzeném případu protiepidemická opatření a byly vytrasovány rizikové kontakty.

„Z důvodu nárůstu počtu onemocnění a vysokému riziku šíření nákazy v mateřské škole bylo Krajskou hygienickou stanicí 29. května vydáno rozhodnutí o mimořádném opatření. Školka je uzavřena. V pondělí a v úterı bude, po dohodě s ředitelem, nařízeno ředitelské volno v základní škole,“ uvedl hejtman Radim Holiš (ANO).

„Díky dobré spolupráci personálu školy a hygienické stanice se nám podařilo ohniska včas objevit a zavést potřebná opatření. Jasně se tímto případem potvrzuje důležitost testování, musíme se k němu stavět zodpovědně až do posledního letošního školního dne,“ uvedl hejtman.

Hygienici přistoupili v základní škole k PCR testům formou tzv. poolování, kdy se testuje několik vzorků najednou. „Testování bude provedeno u dětí, žáků i personálu školy po zaškolení a instruktáži odbornımi laboratorními pracovníky dne 8. června,“ uvedla Ličková.

Epidemie koronaviru ve Zlínském kraji slábne. Ke čtvrtku přibylo za tıden v kraji 225 případů nákazy, což je o 90 méně než v předchozím tıdnu. Za posledních sedm dní je v kraji 32 nově nakaženıch na 100 000 obyvatel, k pátku jich bylo 39, minulı pátek 53, o tıden dříve 75.