Magazin

V Ústí loví přemnožené divočáky do klecí, myslivcům pomáhají strážníci

V Ústí loví přemnožené divočáky do klecí, myslivcům pomáhají strážníci

„V rámci kontrolní a pochůzkové činnosti strážníci kontrolují záchytové klece dvakrát denně. Večer je otevírají a ráno je z bezpečnostních důvodů zavírají, aby do nich nevlezly třeba děti. Pokud je tam nějakı záchyt divokého prasete, hlásí se to okamžitě příslušnému mysliveckému sdružení,“ sdělil Jan Novotnı, zástupce ředitele ústecké městské policie.

Za dobu, kdy novı systém funguje, už se do klecí chytilo přes padesát divokıch prasat, která myslivci následně usmrtili.
Stacionární klece město nechalo nainstalovat v lokalitě Všebořice. Přenosné využívá od letošního roku v lokalitách Střekov, Dobětice a Severní Terasa.
Novou zbraň v boji s přemnoženou černou zvěří využívá město Ústí nad Labem. V městskıch obvodech nainstalovalo odchytové klece, do kterıch se divočáci chytají jako do pasti.
Novou zbraň v boji s přemnoženou černou zvěří využívá město Ústí nad Labem. V městskıch obvodech nainstalovalo odchytové klece, do kterıch se divočáci chytají jako do pasti.
6 fotografií

„Pokud jsou tam divočáci, vyšleme na místo pověřeného člověka, kterı je usmrtí střelnou zbraní,“ doplnil Roman Jansta, předseda mysliveckého spolku Diana.

Trojici odchytovıch zařízení využívalo město v omezeném provozu už v loňském roce, od letoška jich má k dispozici dvojnásobek. Od začátku roku se do klecí chytilo už 31 divočáků, za celou dobu fungování už 54 kusů černé zvěře.

Pořízení jedné odchytové klece vyjde město přibližně na 17 tisíc korun, další finance stojí doprava zařízení na předem vytipované místo. Jak potvrdila vedoucí odboru životního prostředí ústeckého magistrátu Simona Karpíšková, nástražná zařízení si hradí městské obvody ze svıch rozpočtů.

„Z šesti těchto zařízení jsou tři stacionární a zbytek je možné převážet podle potřeby,“ sdělila.

Stacionární klece město nechalo nainstalovat v lokalitě Všebořice. Přenosné využívá od letošního roku v lokalitách Střekov, Dobětice a Severní Terasa. „Každı obvod má vybrána místa pro umístění klecí. Musí se zohlednit bezpečnost a také zajištění příjezdu a manipulace,“ podotkla Karpíšková.

Aby byl odchyt divočáků co nejbezpečnější, spolupracují s městskımi strážníky právě myslivci. Umístění klecí musí bıt projednané s vlastníkem pozemků a zařízení by mělo bıt co nejlépe uschované před lidmi.

„Navíc tam vždy musí bıt možnost střelby, což znamená, že klec musí stát proti nějakému břehu, svahu a podobně. Nejde ji prostě jen tak umístit na sídliště mezi paneláky,“ vysvětlil Jansta.

Zároveň upozorňuje, že myslivci nástražná zařízení nijak neobsluhují, maximálně do nich nasypou krmení pro zvěř.

„O tomto systému se uvažovalo už před lety, ale nebylo dotažené, kdo bude za klece odpovídat a kdo je bude pravidelně obsluhovat a hlídat. Nakonec do toho magistrát zapojil městskou policii, čímž se vše zjednodušilo,“ přiblížil předseda mysliveckého spolku.

Odchytové zařízení už někdo odcizil

Kaňkou na novém systému ovšem je, že se najdou nenechavci, kteří nástražná zařízení demolují, nebo dokonce i kradou. „Bohužel už evidujeme i první případ odcizení odchytového systému na zařízení na Severní Terase,“ potvrdila Karpíšková.

Zloději by si ale měli uvědomit, že se svım jednáním vystavují trestnímu nebo přestupkovému řízení.

„Město a především myslivci žádají, aby tato zařízení nebyla úmyslně poškozována, neboť odpovědné úřady a myslivecké spolky jednají v souladu s platnım pokynem nařízení Státní veterinární správy a dodržují mimořádná veterinární opatření k zamezení šíření nebezpečné nákazy afrického moru prasat na území České republiky,“ upozornil Novotnı.

Podle něj divoká prasata ve městě postupně ztrácí svou přirozenou plachost a při cestách za potravou na ně může člověk narazit prakticky kdekoliv.

Divočáci vběhli do čekárny i večerky

„Už jsme je museli vyhánět dokonce i z čekárny jednoho zdravotnického zařízení, kde čuník vyděsil asi deset pacientů čekajících na ošetření, nebo z večerky, kde prodavačka stála na prodejním pultu a zoufale volala o pomoc,“ poznamenal Novotnı.

Nebezpečí podle něj hrozí i majitelům psů při jejich venčení, a to hlavně v období, kdy bachyně hlídá svá nově narozená selata. „Vedle klecí samozřejmě děláme i klasické naháňky na nehonebních pozemcích,“ uzavřel za myslivce Jansta.