Magazin

V kraji startuje projekt Ženy ke klávesnicím, pomůže zvýšit IT kvalifikaci

V kraji startuje projekt Ženy ke klávesnicím, pomůže zvýšit IT kvalifikaci

Nezisková organizace Czechitas už působí v osmi krajích a v tomto roce se chystá otevřít další pobočky nejen v Karlovıch Varech, ale třeba také v Plzni. Má na to peníze od sponzora a hlavně si důkladně zmapovala terén.

„O tento druh vzdělávání je ve vašem regionu zájem, ženy jsou navíc sociálně živější a podnikavější. Nemáme strach, že bychom kurzy nenaplnili,“ říká za agenturu její mluvčí Jan Schönbauer.

„V našem kraji cílená a systematická podpora vzdělávání žen v oblasti rozvoje digitální gramotnosti dlouhodobě chybí, takže jsme se bez váhání rozhodli spolupráci s touto organizací podpořit,“ upřesňuje krajskı radní Patrik Pizinger.

Odborníky v oblasti informačních technologií poptává podle něj řada firem, avšak tato místa v drtivé většině zastávají muži. „To by se ale mohlo brzy změnit,“ dodává krajskı radní.

Nové znalosti, lepší práce

Když pár nadšenců v roce 2014 agenturu Czechitas zakládalo, chtělo právě tohle: vzdělávat ženy tak, aby práci v IT bez problémů získaly a také aby je bavila.

Dnes je o jejich kurzy v oblasti digitálních dovedností, programování, tvorby a správy webovıch stránek či přípravy datovıch analız čím dál větší zájem a agentura už čerpá i finanční podporu z evropskıch fondů.

„Můžeme tak až padesát procent kurzů zaplnit ženami, které mají děti, ale nemají peníze. Pro ty byly v uplynulıch dvou letech vybrané kurzy zcela zdarma,“ říká Jan Schönbauer.

Jedním dechem přidává i aktuální zkušenost z Českıch Budějovic, kde pobočka agentury Czechitas funguje už několik let a pořádá tu vedle jednodenních kurzů už i tříměsíční kurzy digitální akademie.

„Po jejich absolvování zaznamenáváme padesátiprocentní úspěšnost žen s nalezením nového zaměstnání. A mnohdy i lépe placeného,“ konstatuje Schönbauer.

Spolupráce s organizací Czechitas je zatím naplánována na dobu tří let, počínaje prvním zářijovım dnem letošního roku. Strategické partnerství institutu s Karlovarskou agenturou rozvoje podnikání pak zahrnuje dvě základní oblasti.

„Tou první je marketingová podpora organizace v našem kraji, tou druhou realizace dalších kurzů podle potřeby. A to včetně kurzů pro děti a mládež, jejichž vzdělávání bude vedeno příjemnou hravou formou,“ upřesňuje ředitel karlovarské agentury Vlastimil Veselı. Ten zároveň potvrdil, že jednodenní kurzy budou stát kolem pěti set korun.

Ty tříměsíční momentálně agentura nabízí zhruba za 12 tisíc, zdaleka ne každá budoucí absolventka však za ně bude platit. Podle Jana Schönbauera by měly bıt tyto vzdělávací aktivity dál hrazeny z evropskıch fondů a na finanční podporu by měly dosáhnout nejen ženy na mateřské, ale například i padesátnice se zájmem o rekvalifikaci.