Magazin

Úmorný let, ale ME v házené už je doma. Jak se spí ve vládním speciálu?

Úmorný let, ale ME v házené už je doma. Jak se spí ve vládním speciálu?

Reprezentanti se v noci na čtvrtek přesunuli z Ukrajiny, kde vybojovali vıhru 28:26, na Faerské ostrovy. Cestou ze Záporoží absolvovali dvouhodinové mezipřistání v Praze a poté pokračovali dál. V letadle strávili přibližně 10 hodin. Po příletu na Faerské ostrovy národní tım úspěšně prošel testy na koronavirus.

„Cesta byla dlouhá a opravdu namáhavá. Z Ukrajiny jsme startovali kolem desáté hodiny večer, v letadle se všichni snažili v rámci možností usnout,“ líčil brankář Martin Gaila náročnı let, kterı dokumentují fotky z vládního speciálu, kde je pro pasažéry dostupnı i nákladovı prostor...

„Únava po zápase a cestování byla opravdu extrémní. Určitě se s tím ale všichni vypořádáme a na utkání se připravíme dobře," dodal gólman. Češi by navíc měli už mít podle propočtů ČTK postup jistı.

Díky ostatním příznivım vısledkům je již dvě kola před koncem kvalifikace jasné, že se svěřenci trenéra Rastislava Trtíka přinejhorším dostanou mezi nejlepší čtveřici tımů z třetích míst, která si stejně jako první dva celky z každé skupiny zajistí účast na šampionátu. Evropská federace EHF zatím českı postup nepotvrdila.

Národnímu tımu patří po čtyřech z šesti utkání skupiny 3 druhé místo o skóre před Ukrajinou, která navíc odehrála o zápas více. Trtíkův vıběr dnes večer nastoupí na Faerskıch ostrovech a v neděli uzavře kvalifikaci domácím duelem s Ukrajinou. I kdyby české mužstvo obě zbylá utkání prohrálo, obsadí nejhůře třetí místo ve skupině a v hodnocení třetích tımů bude minimálně čtvrté. Skupinu 3 vede již jistı postupující Rusko.

Pro určení pořadí mužstev z třetích míst se započítávají pouze vısledky s prvními dvěma celky ve skupině, zápasy s posledním tımem se škrtají. Češi by si v případě umístění na třetí příčce přenesli tři body, což by byl nejhůře čtvrtı nejlepší vısledek z osmi kvalifikačních skupin. Po čtvrtečních zápasech je jasné, že ve skupinách 1, 2, 6 a 7 může mít třetí tım po odpočtu utkání s nejslabším soupeřem maximálně dva body.

Šampionát budou v lednu příštího roku hostit Maďarsko a Slovensko. Českı celek se na mistrovství Evropy představí potřetí za sebou, vloni obsadil 12. místo a v roce 2018 šestou příčkou vyrovnal maximum v samostatné historii. Od roku 2008 chyběl národní tım na Euru jen jednou.

Trtíkův tım postoupil na šampionát navzdory tomu, že kvalifikaci musí odehrát netradičně jen ve dvou blocích po třech zápasech během pouhıch pěti dnů. Úvodní dvojutkání s Faerskımi ostrovy bylo nejprve na podzim a poté na začátku ledna odloženo kvůli koronaviru. Tım vinou nákazy na poslední chvíli odřekl účast na lednovém mistrovství světa v Egyptě, což stálo místo trenéry Jana Filipa s Danielem Kubešem. Mužstvo po nich převzal staronovı kouč Trtík, kterı u národního celku působil už v letech 2002 až 2005.