Magazin

Tanečníci mi do kostýmů mluví, musí s nimi souznít, říká Kovaříková

Tanečníci mi do kostýmů mluví, musí s nimi souznít, říká Kovaříková

Kolik ročníků pro Stardance již navrhujete?
Kostımy pro Star Dance navrhuji nyní druhım rokem. Velké večerní šaty navrhuji pro Terezu Kostkovou již od roku 2014.

Autorka kostımů Stardance kostımní vıtvarnice a návrhářka Tatiana Kovaříková
Stardance kostımy 2021
Stardance kostımy 2021
32 fotografií

Staráte se komplet o návrhy všech šatů účastníků, nebo i porotců a moderátorů?
Ano, tentokrát se starám o všechny. Samozřejmě za pomoci mıch blízkıch spolupracovníků. Mám skvělı kostymérskı tım z České televize. Bez jejich pomoci by se takto velkı projekt nedal zvládnout. Je to tak trochu tımová práce. Samozřejmě vše konzultuji s dramaturgií. Je to krásnı velkı projekt.

Navrhujete sama a máte tım švadlen? Kolik párů rukou na kostımech pracuje?
Bez ateliéru, kde šaty vytváříme, kterı za mnou stojí, bych to nezvládla. Taneční šaty navrhuji po domluvě s tanečníky. Je to o dialogu. Mají vymyšlenou choreografii na jednotlivé tance a určitou představu o kostımu. Spolupracuji s taneční mistryní Kamilou Tománkovou, která mi na tomto projektu dělá odborného poradce.

Mluví vám účastníci do kostımů?
Ano, a je to naprosto v pořádku, je to tımová práce. Stále si na to zvykám. Šaty či taneční kostım musí souznít jak s pohybem, tak s tanečníky, kteří v nich budou vystupovat.

Jakı kostım se vám nejvíc líbí ze současné řady?
Všechny kostımy se snažím navrhnout tak, aby tanečníkům slušely, ale samozřejmě mám své oblíbené kousky. Jako například kostımy pro Terezu Černochovou, Adrianu Maškovou, Martinu Kopeckou nebo Mariku Šoposkou. Oblíbila jsem si třeba černé krajkové šaty na tango pro Mariku Šoposkou nebo paso doble pro Jana Cinu a Adrianu Maškovou… Vlastně nakonec bych vyjmenovala všechny účastníky a kostımy…

Stardance kostımy 2021

Kostımy po tanci putují do fundusu ČT, nachází se pro ně po letech ještě využití?
Ano, šaty putují do depositu. Tanečníci je mohou používat na další akce. A my je používáme na díly, kde se nešijí nové kostımy. Jako například nás čeká 7. díl – benefice, kde určitě nějaké kostımy z fundusu použijeme.

Kolik času průměrně zaberou dámské taneční šaty třeba na cha-chu kratší nebo delší na waltz?
Šaty na standardní tance jsou náročnější a těžší na ušití. Někdy i latina je složitější. Záleží, jak náročné je zdobení šatů. Je to opravdu hodně práce. Už to ani nepočítáme. Důležité je stihnout termíny a odevzdat vše, aby bylo v pořádku. Někdy trávíme více času jen tím, jaké barvené odstíny kamínků použijeme, aby lesk byl do určitého barevného tónu i na světlech v přímém přenosu správnı. Je mnoho detailů, které tvoří následně ten nádhernı celek.

Dá se po tolika desítkách kostımů vymyslet opět něco nového, nebo stavíte na několika základních střizích a modelech, které přetváříte?
Někdy mám pocit, že nevymyslím nic nového, ale tanečníci mne vždy dobře navedou a vycházím z osvědčenıch střihů. Čerpám i inspiraci ze světa z oblasti tanečních kostımů a vlastních zkušeností.

Jakı je váš nejoblíbenější moment celé tvorby?
Je to moment, kdy jsou hotové kostımy a já se dívám, jak v nich jednotlivé taneční páry tančí. (usmívá se)