Magazin

Syndrom mrtvé zadnice není vtip, ale reálné nebezpečí doby koronavirové

Syndrom mrtvé zadnice není vtip, ale reálné nebezpečí doby koronavirové

Zavřená fitness centra a omezená možnost chodit na vılety způsobily, že volné dny mnozí z nás tráví u televize nebo počítače. K tomu připočtěme práci z domova, kvůli níž jsme přišli i o tu krátkou procházku do zaměstnání. A právě takové podmínky si o zdravotní potíže spojené s pozadím přímo říkají.

Tvrdı trénink nezabere, ale může ublížit

Asi není třeba obšírně vysvětlovat, že dlouhé sezení není zrovna zdraví prospěšné. Kromě toho, že zhoršuje krevní zásobení i dodávku živin do hıždí, může vést k srdečním chorobám, obezitě, cukrovce a dokonce i rakovině. Syndrom mrtvé zadnice je ale problém, o kterém se mluví jen málo. Zjednodušeně řečeno jde o situaci, kdy gluteální, tedy hıžďové svaly (a především střední hıžďovı sval) ochabnou a přestanou správně fungovat.

Protože právě ony jsou zodpovědné za stabilitu pánve, gluteální amnézie může vést k bolestem spodní části zad, ale také kyčlí, kolen a kotníků. Ty jsou důsledkem snahy našeho těla kompenzovat nefungující hıžďové svaly zvıšenım náporem na menší svaly a klouby. „Zní to skoro jako vtip, ale ve skutečnosti nejde o nic vıjimečného,“ říká pro magazín Health Andrew Bang, chiropraktik na klinice v Clevelandu, „Vídám tento problém často a v různıch stádiích vıvoje,“ dodává.

Syndrom mrtvé zadnice se projevuje mravenčením či necitlivostí v hıždích, následovanou čím dál intenzivnější bolestí, která se po zadní straně stehna rozšiřuje do nohou, zad a případně i třísel. Poznáte ho podle abnormálně zakřivené bederní části zad a samozřejmě také zploštělé atrofované zadnice.

Cviky na posílení hıžďovıch svalů

Cvičení -  hıžďové svaly - Přeskakování z roznožení bokem - podřepněte ve stoji rozkročném bokem. Odrazem z obou chodidel se narovnejte, vyměňte nohy a dopadněte zpět do dřepu stranou ve stoji rozkročném.
Cvičení -  hıžďové svaly - Přeskakování z roznožení bokem - podřepněte ve stoji rozkročném bokem. Odrazem z obou chodidel se narovnejte, vyměňte nohy a dopadněte zpět do dřepu stranou ve stoji rozkročném.
Cvičení - hıžďové svaly - Vıpady vzad - ze stoje pokládejte nohu dozadu na špičku a současně provádějte dřep. Jakmile se koleno dostane 5 – 10 cm na zem vracejte se zpátky do stoje. Cvičte nejprve jednu nohu, a pak druhou.
Cvičení - hıžďové svaly - Unožování ve stoji - postavte se na jednu nohu a druhou nohu mírně zvedněte stranou nad zem. Pro lepší stabilitu můžete využít nějakou oporu. Zvedejte nohu do unožení, co nejvıše, tak abyste se nemuseli vyklánět stranou a vracejte nohu zpět, aby se nedotkla země. Pro zvıšení intenzity použijte gumičku, kterou vložíte mezi chodidla.
11 fotografií

Podle doktora Banga lze syndrom jednoduše odhalit pomocí tzv. Trendelenburgovy zkoušky: dotyčnı stojí zády k pozorovateli na jedné noze a druhou přednoží pokrčmo, přičemž kolenní kloub svírá úhel 90 stupňů. Pokud se nad zvednutou nohou pánev zvıší, je vše v pořádku, pokud se naopak sníží, může to znamenat ochablost hıžďovıch svalů na druhé straně.

Jestli si myslíte, že podobnému scénáři zabráníte tvrdım tréninkem, jste na omylu. Gluteální amnézie se totiž objevuje také u lidí, kteří sice cvičí, ale nezapojují zadnici dostatečně, případně hıžďové svaly přetěžují častımi a namáhavımi cviky, vıjimkou nejsou třeba ani maratónští běžci. Průměrnému člověku ovšem neprospěje ani to, když se po celodenním sezení v práci posadí na cvičící stroje v posilovně nebo se bez řádného protáhnutí vydá běhat.

Stačí jen vstát ze židle

A co tedy s tím? Nejlepším lékem a prevencí je osvědčené protahování, případně pouhé občasné vstávání ze židle. Jen to, že si zajdete na záchod nebo pro svačinu, vašemu pozadí prospívá. „Zkuste si nastavit na telefon každou hodinu upozornění, které vás donutí vstát a protáhnout se,“ radí fyzioterapeutka Kristen Schuytenová z univerzity v Michiganu. Ideální je podle ní za každou hodinu sezení zařadit alespoň pět až deset minut pohybu. Protože především v práci je něco podobného těžko uskutečnitelné, některé firmy již nabízejí speciální sedáky, které rovnoměrně rozloží váhu těla. Pomůže i občasné sezení na napolo nafouknutém cvičebním balonu, kterı koupíte ve zdravotnickıch potřebách.

16. července 2009

Kromě toho můžete do své pracovní rutiny zařadit jednoduché cviky z našeho videa. Nebudete k nim potřebovat žádné vybavení a posměch ze strany kolegů vám také nehrozí, zvládne je totiž úplně každı. Zákop protáhne svaly, které jsou dlouhım sezením zatuhlé, a znovu nabudí i umrtvenou zadnici. Dřep na jedné noze nejen nastartuje svaly, ale také zažene ranní únavu. Ideálně byste ho měli dělat při každém vstávání a sedání si. Jako bonus můžete přidat i páku, která pomůže napravit „kancelářskı hrb“.

21. dubna 2015