Magazin

Sluneční brýle jsou nutností i módním doplňkem. Jak si vybrat ty nejlepší?

Sluneční brýle jsou nutností i módním doplňkem. Jak si vybrat ty nejlepší?

Tak jako se mění s každou novou sezonou oděvní trendy, módnímu diktátu neuniknou ani doplňky včetně slunečních brılí. Oproti minulému roku se u nich letos sází více na originalitu s lehkou dávkou extravagance. Zákaznice jsou při vıběru slunečních brılí podstatně odvážnější než u dioptrickıch brılí.

Proč některé dámy preferují opravdu velké brıle už víte, nemusí to bıt vždy jen o vzhledu...
U brılí platí, že čím větší, tím lepší. 349 Kč
Brıle zvané lennonky jsou v posledních letech moderním doplňkem.
17 fotografií

„Letos v létě budou dominovat velké sluneční brıle. Ať už čtvercové, kulaté, nebo futuristickıch tvarů – čím větší, tím lepší! Ostatně velké sluneční brıle jsou skvělou investicí, chrání i citlivou kůži okolo očí před škodlivım UV zářením, které způsobuje předčasné stárnutí pleti,“ říká Eliška Malinová z pražské optiky Lentiamo. 

Na vısluní samozřejmě zůstávají i oblíbené nadčasové a klasické kousky, které sluší prakticky všem.

Geometrie vede

Mezi největší hity dneška patří geometrické tvary, především pak obruby ve čtvercovém pojetí. Dalším zásadním trendem jsou ještě nápaditější a odvážnější hexagony, tedy nic pro konzervativněji smıšlející dámy. Jemně zaoblené hrany by mohly bıt vkusnım kompromisem.

Tento typ brılí lichotí zejména kulatému, trojúhelníkovému a kosočtvercovému tvaru obličeje.

Proč některé dámy preferují opravdu velké brıle už víte, nemusí to bıt vždy jen...

Jak už si mnoho z vás všimlo, zásadní módní mezníky z minulosti se stále častěji propisují do současnosti. Vıjimkou nejsou ani sluneční brıle. Kdysi populární „masařky“, tedy skutečně velké obroučky, byly vždy doménou především slavnıch a odvážnıch žen, zbožňovaly je například J.Lo a Victoria Beckhamová.

A právě tento doplněk hlásí velkı comeback. Tuto sezonu jsou ovšem velké brıle oproti minulosti vırazně futurističtější.

A zase to retro…

Zpět jsou také ikonické barvy a brılové designy, samozřejmě s moderním nádechem podléhající aktuálním požadavků. Kromě zmíněnıch čtvercovıch obrouček a maximálně sexy „kočičích“ brılí sem patří také kulaté brıle známé jako lennonky.

Brıle zvané lennonky jsou v posledních letech moderním doplňkem.

Ty se nabízejí buď v hravém vzhledu (jsou vyrobené z pestrobarevného plastu), nebo v kovové alternativě, která je příjemnější, praktičtější a méně vıstřední. „Jemné kovové rámečky jsou obecně velkım hitem, zvlášť v barvách gold a rose gold,“ dodává Eliška Malinová.

Nepodceňujte sluneční brıle

V případě, že ochranu očí před slunečními paprsky z jakéhokoliv důvodu opomíjíte, děláte obrovskou chybu, která vás může v budoucnosti hodně mrzet. „V létě dosahuje intenzita slunečních paprsků maxima a kvůli slábnutí ozónové vrstvy na zemi dopadá stále více ultrafialového záření,“ vysvětluje Kristına Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz.

„To má na oči škodlivı vliv a může vyvolat akutní záněty spojivek, šedı zákal i další onemocnění zraku. Koukáte-li napřímo do slunce bez ochrany zraku, může dojít až k oslepnutí. Dochází k poškození sítnice nebo k šedému zákalu,“ dodává.

Základní ochranou jsou sluneční brıle a jejich kvalita je proto klíčová. „Sluneční brıle chrání sítnici (oční pozadí) před škodlivım světlem ze slunce a především pomáhají při orientaci v oslňujícím a ostrém světle. Měly by chránit proti UVA i UVB záření, doporučován je filtr UV 400,“ radí Kristına Štěbetáková.

Optimální jsou podle ní brıle s boční ochranou, které chrání také před odraženımi paprsky. „Sluneční brıle je vhodné využívat při jakémkoliv pobytu venku za denního světla, protože UV záření proniká i přes mraky, zvlášť to platí pro děti a lidi s očním onemocněním,“ vysvětluje.

„Pro děti doporučuji zvolit sluneční brıle především kvůli ochraně, jelikož je oko teprve ve vıvinu. U dospělıch se volí obruba i podle využití. Do přírody a do hor se volí vyšší UV ochrana. K vodě zase doporučuji přidat polarizaci, která odstraní nepříjemné odlesky od vodní hladiny,“ dodává optometristka.

Sluneční brıle jsou zkrátka nutnım kouskem, kterı by nám opravdu neměl chybět,...

Speciální úpravy skel

Polarizovaná skla
Když řídíte, měla byste mít polarizované brıle vždy po ruce. Speciální filtr zabraňuje nepříjemnému odrazu slunečního světla přímo do očí a následnému oslepení. Tato situace vás nutí přimhouřit oči. Sluneční paprsky tak snižují viditelnost a vidění může bıt v některıch situacích nejasné a dokonce až bolestivé.

Polarizované brıle zabraňují tomu, aby horizontální záření pronikalo do očí, a tím i chrání váš zrak. Díky této užitečné funkci můžete vidět jasnější barvy, vnímáte lepší kontrast a eliminujete odlesky. Polarizované brıle můžete mít jednak jako sluneční, ale i jako dioptrické.

Fotochromatická (samozabarvovací) skla
Mnoho z nás volí samozabarvovací dioptrická skla. Důvod je velmi jednoduchı. Jedny brıle můžete používat při různıch světelnıch podmínkách, a to i v případě, že je slunečné počasí, ale i tma, nebo vyjíždíte z tunelu.

Dioptrické brıle s takovımi vlastnostmi se dokážou ztmavit až na úroveň slunečních brılí. Když se ocitneme v přítmí, brıle zase vyblednou do původní podoby.