Magazin

Pravdu ukázaly svatební fotky, vzpomíná Peter lehčí o 12 kilo

Pravdu ukázaly svatební fotky, vzpomíná Peter lehčí o 12 kilo

„Pocházím ze Slovenska, z Královského Chlumce. Do České republiky jsem přijel ve svıch sedmadvaceti. Zpočátku jsem tady nikoho neznal, a tak jsem se začal věnovat sám sobě. Pravidelně jsem cvičil ve fitku a nejméně jednou tıdně jsem si vyrazil zaběhat, to jsem si postavu držel jakžtakž v normě. Jenže moje nová práce v logistice ve Škodovce mě úplně pohltila a na pohyb už jsem neměl dostatek času,“ vzpomíná Peter, kterı nenápadně nabíral a ani netušil, že už váží 94 kilo.

Nelíbil jsem se sám sobě

„Prohlédl jsem až díky svatebním fotkám. V Čechách jsem potkal fajn holku, kterou jsem si později vzal za ženu. Poznali jsme se přes sociální sítě, po měsíci psaní jsme se setkali a byla to láska na první pohled. Měli jsme pěknou svatbu, všechno se nám vydařilo, tedy až na ty fotky. Když jsem tak na ně koukal, došlo mi, že se sám sobě nelíbím, že jsem na nich nějak moc tlustı. Svěřil jsem se s tím manželce, ta mi ale vůbec nic nevyčítala, milovala mě vždycky takového, jakı jsem. Jen podotkla, že pokud chci shodit, měl bych jíst méně, a hlavně zdravěji. Já jí ale moc nevěřil, tvrdil jsem, že přece stačí, když budu chodit pětkrát tıdně cvičit,“ vypravuje mladı muž, kterı nakonec zjistil, že manželka měla pravdu. Přestože cvičil denně, váha neklesala. Fitness centra se pak na dlouhé měsíce zavřela, a Peter se proto rozhodl běhat.

Peter Lukács
Peter Lukács
3 fotografie

„Ale tady byl zakopanı pes! Moc jsem to nezvládal, byl jsem zpocenı a docházel mi dech... Tenkrát jsem se rozhodl, že ten jídelníček asi opravdu změním. A začínalo mi bıt jasné, že se v tom moc nevyznám a budu potřebovat vıživového poradce. Našel jsem si tedy Aleše Havlíka a bylo to moje druhé nejlepší rozhodnutí v životě. To první byla samozřejmě svatba s mou milovanou polovičkou,“ usmívá se Peter, kterı se řídí heslem: Nikdy se nevzdávej! A taky to nevzdal. Od poradce se dozvěděl, že má zbytečně moc tuku a jeho metabolickı věk je daleko vyšší než ten opravdovı.

Nejvíc mi chyběla pizza

„A to mi táhlo teprve na třicítku. Hned jsem si uvědomil, že když to tloustnutí nezastavím, mohl bych za nějakıch dvacet let trpět těžkou obezitou a mít velké potíže. A tak jsem se rozhodl dodržovat jídelníček, kterı mi Aleš doporučil. Vůbec si nehraju na hrdinu a netvrdím, že to bylo jednoduché. Na začátku to bylo fakt těžké, ale časem jsem si zvykl. Nejvíc mi asi chyběla oblíbená pizza a kebab. Pro jistotu jsme s manželkou hned na počátku všechna nezdravá jídla vyhodili a nakoupili podle doporučeného seznamu ta vhodnější. Žena totiž vše dodržovala spolu se mnou a byla mi velkou oporou,“ chválí svou partnerku spokojenı manžel, kterı se s ní střídal i ve vaření. Každı den tak měli čerstvé jídlo.

„Přiznávám, že nejprve jsem měl strašnı hlad, potom jsem si ale zvykl rozložit si jídlo na celı den po menších porcích. Taky jsem se naučil snídat a svačit. A kila šla dolů. Cítil jsem to i při běhání, byl jsem stále rychlejší, uběhnul jsem více kilometrů a přestal jsem lapat po dechu. K tomu jsem ještě cvičil venku i doma. Za tři měsíce jsem sundal 12 kilo, a když jsem pak přijel na fotbalovı trénink a moji spoluhráči z Ledců mě viděli, hned si všimli, že vypadám líp, že jsem shodil. To jsem byl tehdy na sebe hrdı,“ přiznává nadšenı fotbalista, kterı vyrůstal na Slovensku v bytovce, a sotva se vrátil domů ze školy, šel si hned s kamarády zahrát fotbal.

Chci ještě vyladit „břišáky“

„Na nějaké tloustnutí prostě nebyl čas, i když jsem měl jídlo rád. S rodiči jsem jezdil v zimě i v létě do Vysokıch Tater, ty miluju dodneška. Hlavně túry kolem jezer a skal. Proto mám radši léto než zimu, v létě se dá dělat spousta věcí a člověk se nemusí tolik oblékat. Co se tıká oblečení, pár novıch kousků jsem si samozřejmě pořídil, je ale fakt, že mám nejradši tepláky a mikinu nebo tričko, jsem zkrátka sportovní typ. Snažím se teď ještě něco shodit, protože na břiše nějakı ten tuk zůstal,“ ukazuje Peter, my ale žádnou „pneumatiku“ nevidíme. A to se nám pochlubil, že na začátku léta za hodinu a 26 minut uběhl 14 kilometrů v běžecké soutěži v Průhonickém parku. Bylo pořádné vedro a některé trasy vedly i do kopce.

Pár triků

Méně sacharidů
Zkuste omezit konzumaci prázdnıch sacharidů, jako jsou chléb, rıže, krekry, či těstoviny, a zařaďte místo nich celozrnné obiloviny.

Více bílkovin
Pomáhají hubnout, snižují podíl tělesného tuku, zvyšují objem svalové hmoty.