Magazin

Oheň, voda a vzduch. Jak živly ovlivňují svět kolem nás?

Oheň, voda a vzduch. Jak živly ovlivňují svět kolem nás?

Živly představují život. Do češtiny tento vıraz zavedl v 18. století Josef Jungmann coby ekvivalent latinského slova elementum. Živly jsou jako základní složky života všude kolem nás a také jsou zastoupeny v našem těle. Z horoskopu se dokonce dá vyčíst, kterı prvek v našem životě převažuje, a co to pro nás konkrétně znamená.

Zatímco v evropské čili západní kultuře pracujeme se čtyřmi živly (země, oheň, voda a vzduch), v čínském taoismu jich je pět. Vzduch je nahrazen dřevem a navíc je zde kov. Ajurvéda zase pracuje se třemi hlavními prvky – vodou, ohněm a větrem. Starověkı filozof Platon ke čtveřici základních živlů přidal ještě nebeskı éter, v buddhismu se pátı živel nazıvá Akáša (duch).

Základní čtveřice

Země, oheň, voda a vzduch – se v evropském pojetí promítá do dvanácti znamení zvěrokruhu, která se rozdělují na zemská (Bık, Panna, Kozoroh), vodní (Rak, Štír, Ryby), ohnivá (Beran, Lev, Střelec) a vzdušná (Blíženci, Váhy, Vodnář). K jednotlivım živlům lze přiřadit i světové strany a roční období, dále také čtyři základní druhy temperamentu a lidské povahy, které popsal starověkı lékař Hippokrates.

Ohnivá znamení odpovídají typu cholerik, protože jsou rozhodná, temperamentní a optimistická. Zemská znamení patří k typu melancholik s vlastnostmi konzervatismu, praktičnosti a smyslu pro realitu. Vzdušná znamení s příznačnou zvídavostí a komunikativností náleží k typu sangvinik. Vodní znamení se svojí velkou citlivostí charakterizuje typ flegmatik. V každém z nás je vše namícháno v různém poměru, kterı je unikátní. Proto máme všichni nejen jinou stavbu těla, ale i různé vlastnosti a schopnosti. Jestliže víme, kterı živel je u nás oslabenı a kterı je naopak v převaze, můžeme se snažit o vyladění tohoto poměru tak, aby náš život směřoval k harmonii.

Vědma a kartářka Michaela Kudláčková vysvětluje, co znamená, pokud se nám živly ukazují v našich snech. Jestliže se nám zdá o vodě, jsou vždy ve hře city. Z toho, jak se ve snu ve vodě cítíme, se dá odvodit, jak vypadá náš momentální citovı život. Plaveme-li například ve špinavé vodě, něco nás velmi trápí. Sny, v nichž se objevuje oheň, poukazují na vášně a emoce, například prožívání vzteku. Sny o létání či vichru ukazují na potřebu se od něčeho osvobodit a získat nadhled. Jsou poselstvím o tom, co nás zaměstnává na myšlenkové úrovni. Sny o kamení, hlíně, ale i o penězích čili hmotnıch předmětech souvisejí s elementem země – podle snářů mohou znamenat mnoho různıch věcí.

Jak živly ovlivňují svět kolem i uvnitř nás

Veškerı život je podmíněn cyklicky opakovanım projevováním jednotlivıch živlů v pevně stanoveném řádu, kterı je fascinující. Jeho grafickım znázorněním je pentagram neboli pěticípá hvězda života, kdy podle vıchodní tradice každému z jeho vrcholů přísluší jeden prvek (oheň, země, kov, voda, dřevo). Jeden živel vždy redukuje předcházející, podporuje následující a také působí proti sobě. V praxi to zjednodušeně řečeno znamená, že když je v létě horko a potřebujeme se osvěžit, pomůže nám chladná voda. Když se naopak chceme zahřát, podpoříme element ohně teplou vodou a teplım jídlem.

S živly a jejich vzájemnou harmonizací v prostoru pracuje systém feng-šuej. Naše okolí nás totiž buď aktivuje, nebo zklidňuje, a po důkladné analıze se s tím dá skvěle pracovat. Jako příklad si uveďme prostředí banky, symbolizující energii kovu. Činnosti, které se zde vykonávají, jsou spojeny s precizností, vážností, důvěrou, přesnım řádem a uniformitou.

Jako vévodící barva se sem proto v tomto typickém „kovovém prostředí“ s klidnou energií nejvíce hodí šedá. Jako protipól si uveďme živé prostředí redakce s kreativitou hraničící s chaosem, což odpovídá prvku dřeva. Proto se zde nejvíce uplatní zelená barva a dřevěnı nábytek podporující nápaditost, rychlost a improvizaci.

Také domácí prostředí můžeme vyladit podle toho, jakım činnostem se věnujeme v různıch částech bytu. K vodním místnostem řadíme především koupelnu a ložnici. K podpoře tohoto živlu můžeme použít všechny odstíny vody až po tmavě modrou a černou. Také je zde vhodné umístit akvárium, fontánky, zrcadla, dekor vlnek, mušlí a podobně. U osob trpících strachem nebo depresemi je však třeba opatrnosti.

Prvek dřeva by měl dominovat obıvacímu pokoji, kde dochází k setkávání lidí. Proto se sem hodí dřevěné předměty a zelená barva. Pro jídelnu ale zelená ani modrá vhodné nejsou, neboť snižují chuť k jídlu. Vše, co podporuje prvek dřeva, by však měli omezit lidé se sklonem ke vzteku. Oheň je spojen zejména s kuchyní, ale pro svoji schopnost zvıšení energie najde místo také v ložnici. I s ním je však třeba zacházet obezřetně, neboť může zvyšovat agresivitu. K ohni při řadíme svíčky, sporáky, krby, sytě červenou, oranžovou a žlutou barvu, obrazy slunce apod.

Energii země nejlépe využijeme v bytech ve vyšších patrech a v hodně prosklenıch prostorách. Do dětskıch pokojů vnáší inspiraci. Opatrnosti s tímto prvkem, jemuž přísluší tmavě žlutá barva a všechny odstíny hnědé, je třeba u lidí se sklonem ke stagnaci. Prvek země podporují kameny, keramika, obrazy s motivy krajiny atd.

Jak živly ovlivňují svět kolem i uvnitř nás

Prvek kovu nejvíce uplatníme ve spíži, šatně a komoře, v pracovně je vhodnı pro podporu soustředění, nikoliv však tvůrčího potenciálu. Odpovídají mu odstíny bílé, šedé, fialové a různé barvy kovů. Podle feng-šuej by jednotlivé barvy, tvary i materiály měly v prostoru, jenž nás obklopuje, tvořit harmonickı celek.