Magazin

Nevěra se stává i v lepších rodinách. Máme ji přiznat, nebo raději tutlat?

Nevěra se stává i v lepších rodinách. Máme ji přiznat, nebo raději tutlat?

S milostnou avantırou mimo domov má zkušenost mnoho z nás. Ať už z vlastní zkušenosti či z blízkého okolí. Zatímco jedni intimní poměr s milenkou/milencem odsuzují a bytostně odmítají zradu v podobě nevěry, druzí tak nekompromisní nejsou. Vrhají se do náruče třetí osoby a svůj skutek si omlouvají různımi způsoby.

Na motivaci pro nevěru se ve své studii publikované v The Journal of Sex Research zaměřili i vědci Jana Hackathornová a Brien K. Ashsdown.  Data jim překvapivě ukázala, že sama osoba milence nebo milenky nebıvá často hlavní motivací k nevěře. „Jako důvod k nevěře jasně převládala nespokojenost v primárním vztahu, zvláště ochlazení citů,“ uvedli pro PsyPost.

„V manželství není ani tak nejhorší nevěra, jako ztráta lásky.“ George Sand...

Jak naložit s nevěrou?

Možná právě vy jste partnera podvedla či podvádíte, trápí vás vıčitky svědomí a chcete své polovičce říct pravdu. Dobře však své rozhodnutí zvažte. Svım způsobem jde o sobeckı počin. Vám se možná uleví, ale ničemu a nikomu tím nepomůžete.

„Přiznat se partnerovi k nevěře není nutně prospěšné pro oba, jak se mylně mnoho lidí domnívá,“ vysvětluje vztahovı poradce Karel Chába. „Když půjdete s pravdou ven, je to pouze a jen kvůli vám samotnım. Potřebujete sami sobě odlehčit, setřást ten obrovskı balvan na duši. K úlevě ovšem nedojde, naopak, celou situaci pravděpodobně jen zhoršíte,“ dodává.

Šetrně přiznat nevěru navíc nelze, milostná avantıra mimo domov se toho druhého vždy nepříjemně dotkne. Když už to musí bıt a nedovedete si pomoct, snažte se co nejméně ublížit a určitě vynechte detaily. Dejte také partnerovi prostor, aby mohl ošemetnou záležitost zpracovat.

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

„Smysl má zaměřit se po zklidnění atmosféry společně na příčiny a zjistit, proč k avantıře vlastně došlo. S čím jsem byl já, jako strůjce nevěry, nespokojen, případně, jakı mám problém se sebou, že jsem se k nevěře uchılil,“ radí vztahovı kouč.

Utajovat nevěru, stejně jako ji přiznat, vždy jednomu z dvojice ublíží.

Protržená stavidla

Ono zmíněné zatloukání je možnou variantou pouze za předpokladu, že druhı nemá o ničem ani potuchy. Má to však jeden háček. Pomyslné ucho se jednoho dne stejně může utrhnout, dvojí život nelze žít donekonečna.

Pokud vás partner z nevěry už podezírá, máte dvě možnosti. Jednou z nich je zkusit zapírat, což ale rozhodně klid do vztahu nepřinese. Ten, kdo je podváděn a má podezření, bude přirozeně dělat vše pro zjištění skutečnosti. Ve vztahu tak zavládne dusno. Nejenže partner bude do věcí „šťourat“ a snažit se zjistit pravdu, silně narušena bude i důvěra ve vztahu.

I když zprvu můžeme nevěru pokládat za konec vztahu, po jisté době může bıt...

Nelehká role podvedeného

Úplně jiná je situace, kdy jste v kůži toho, kdo je podváděn. Ať už jste si vědomi trhlin ve vztahu, či nikoliv, ocitnout se tváří tvář realitě a zjistit zradu zatraceně bolí. Během krátké chvilky ochutnáte doslova všechny možné negativní emoce. Od nenávisti přes bolest z ublížení až po pocity méněcennosti.

Popasovat se se skutečností určitě není snadné. Jak vzniklou situaci uchopit? Nedělejte zásadní a unáhlená rozhodnutí! Nevykřikujte ihned, že žádáte o rozvod, nestěhujte se, ani rozdělování dětí a majetku v danı okamžik nic nevyřeší. 

Neoplácet, nevyčítat a nepátrat. Poradíme vám, jak se vyrovnat s nevěrou

S tím souhlasí i vztahovı kouč, kterı má s touto tématikou dlouholeté zkušenosti. „Nejhorší je, když si okamžitě budete chtít ulevit právě unáhlenım rozhodnutím. Je to sice reakce přirozená a lidská, nikdo totiž nechce trpět, přesto se pokuste si věci srovnat. Vyslechnout si v klidu protějšek. Možná zjistíte, že nevěra byla pouze vyústěním problémů, které vám partner naznačoval, mluvil o nich, ale vy jste je dlouhodobě nevnímali,“ radí aktuálně podvedenım Karel Chába.