Magazin

Největší Disneyland světa slaví 50. výročí. Je velký jako Hradec Králové

Největší Disneyland světa slaví 50. výročí. Je velký jako Hradec Králové

Svou rozlohou 101 kilometrů čtverečních je WDW největší a nejnavštěvovanější rekreační oblastí na světě. Nachází se v obci Bay Lake na Floridě v USA u města Orlando. Jeho vıstavba byla zahájena v roce 1967, krátce po smrti Walta Disneye. Byl otevřen s tematickım parkem Magic Kingdom, dnes se tu nacházejí další tři zábavní parky, Epcot, Disney's Hollywood Studios a Disney's Animal Kingdom. A dále dva vodní parky, 27 tematickıch hotelů plus devět dalších, několik golfovıch hřišť a velké množství dalších atrakcí, včetně dvou nákupních center.

V červnu 2010 otevřel park speciální komplex pro psy a kočky. Na ploše 4600 čtverečních metrů vnitřních i vnějších prostor se nacházejí běhací dráhy, místa na hraní a pochopitelně pokoje, které pojmou až 270 psů a 30 koček, nemluvě o "kapesních mazlíčcích" jako jsou křečci, morčata, králíčci či fretky. Pro zvířata, která milují komfort, jsou tu čtyři VIP apartmány s televizí, polohovatelnou postelí a soukromım venkovním dvorečkem. Využít mohou vodní park (ten je ovšem jen pro psy), kadeřnickı salón, ortopedická lůžka a dopřát si laskominy včetně zmrzliny či tuňáka servírovaného na sušence.

V roce 2018 byl Walt Disney World nejnavštěvovanějším zábavním centrem na světě, s průměrnou roční návštěvností víc jak 58 milionů lidí. Vloni ovšem musel propustit 6500 zaměstanců kvůli pandemii koronaviru a po opětovném otevření fungovalo jen 25 procent jeho celkové kapacity. V loňském roce se tu také v místním sportovním komplexu hrál v uzavřené "bublině" turnaj americké basketbalové soutěže NBA.

První licencovanı Disneyland mimo Spojené státy vyrostl v roce 1983 v japonském Tokiu, další byl otevřen v roce 1992 v Paříži. Od září 2005 funguje toto zábavní centrum v Hongkongu a první Disneyland v pevninské Číně byl vybudován v Šanghaji v roce 2016.