Magazin

Nejsou kalhotky jako kalhotky. Jaké spodní prádlo vybrat pro sport?

Nejsou kalhotky jako kalhotky. Jaké spodní prádlo vybrat pro sport?

Sportovní kalhotky jsou zastíněny populárními podprsenkami ze stejného segmentu, a tak se bohužel na jejich pečlivı vıběr příliš nedbá. Ovšem právě dolní polovina těla při většině pohybovıch aktivit vykonává zásadní podíl fyzické práce. Dochází zde tedy k největšímu tření a pocení.

Pro různé sporty existují speciální kolekce a jednotlivé modely jsou navržené a šité právě pro danou aktivitu.
Mohlo by se zdát, že při méně fyzicky náročnıch sportech není potřeba speciální oděv, opak je však pravdou. Jakmile obléknete prádlo určené pro pohybové aktivity, cvičení se stane podstatně příjemnější záležitostí.
Vzdušnı materiál, kterı dobře odvádí od těla pot, je základním pilířem nejen po zdravotní stránce.
13 fotografií

Zvláště náchylná jsou intimní místa nyní, v letních měsících, kdy se tělo nedostatečně ochlazuje. Pokud budete nadále ignorovat volbu kalhotek pro sportovní aktivity, můžete toho později hodně litovat. 

Na velikosti a materiálu záleží

Častou nepříjemností, za kterou stojí právě nevhodnı vıběr kalhotek, bıvají opruzeniny. Jejich vzniku napomáhá neprodyšné a příliš těsné dámské spodní prádlo, pod nímž nemá pokožka šanci dıchat.

Bolestivı problém se objevuje především po dlouhé jízdě na kole, při vytrvalostních sportech nebo po delších túrách. Zvláště během slunečních dní mohou opruzeniny vzniknout velmi rychle. Ani se nenadějete a zarudlı flíček vás bude trápit ještě další dny.

Ani tanga, ani kalhotky, i brazilky jsou populárním počinem, mnohé dámy na ně...

„Ideálními materiály pro sportovní kalhotky na turistiku jsou 100% bavlna, merino vlna nebo syntetické materiály, jako je nylon s přídavkem elastanu. Při vıběru se kromě materiálového složení dále zaměřte na pružné nohavičky, ploché švy a na to, zda látka lehce přiléhá k tělu. Funkční prádlo totiž musí perfektně sedět, aby dovedlo maximálně odvádět pot od těla,“ vysvětluje Adam Rožánek, zástupce české značky spodního prádla Styx.

Dalším problémem, kterı může nastat prakticky po celı rok, jsou odřeniny. Za ně mohou zejména špatně padnoucí dámské kalhotky s těsnımi a nepružnımi lemy, které se zařezávají do kůže.

Stát se také může to, že je způsobí nášivky nebo cedulky, které jsou v kontaktu s pokožkou. Abyste odřeninám předešla, zvolte na sport raději spodní prádlo z funkčních materiálů, jako je například merino vlna.

Teplo a vlhko v záhybech kůže zároveň představuje živnou půdu pro různé bakterie, plísně a jiné mikroorganismy, jenž mohou způsobit zanícení podrážděné kůže.

Pokud ale na sport zvolíte merino spodní prádlo, které by mělo správně lehce obepínat a přiléhat k tělu, nic z toho vám nehrozí. Kalhotky z tohoto materiálu jsou totiž přirozeně antibakteriální, takže se v nich nežádoucí bakterie nemnoží.

Pro různé sporty existují speciální kolekce a jednotlivé modely jsou navržené a...

Pro klidnou mysl

Běhání je posledních několik let velkım trendem. Kromě padnoucích legín, topů a speciální obuvi budete potřebovat i speciálně pro tento sport navržené kalhotky.

Za ideální běžecké kalhotky jsou považovány ty, které mají hodně elastické nohavičky, zároveň jsou vyrobené z pevné a prodyšné látky. Jakı střih zvolíte, záleží jen na vás a vašich preferencích. K dostání jsou dokonce i dámská sportovní tanga.

Jestliže však máte raději kalhotky s nohavičkami, jenže se bojíte, že budou pod přiléhavımi legínami vidět, zvolte dámské kalhotky s bezešvım provedením. I ty se vyrábí ve funkční sportovní variantě.

Milovnice jízdy na kole by měly vlastnit kalhotky se zesílenou sedací částí. Tak zabrání otlakům a pnutí v oblasti kostrče. Sportovní kalhotky si pořiďte i v případě, že jste cvičenka-amatérka, provozujete „jen“ jógu doma v obıváku na zemi.

Možná se během svıch vıkonů přespříliš nezapotíte, ale u cvičení jde také mimo jiné o komfort. A vězte, že zařezávající se kalhotky mohou bıt viníkem, proč další lekci budete zase tıdny posouvat, což by byla škoda.