Magazin

Návštěva Čaputové v Česku: prezidentka působila elegantně, ale usedle

Návštěva Čaputové v Česku: prezidentka působila elegantně, ale usedle

Na cestu zvolila Čaputová černı kabát s rukávy s geometrickım vzorem. Během návštěvy Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici a následném převzetí Stříbrné medaile v horní komoře Senátu odhalila hladké černé šaty se zvırazněnımi rameny a volánovımi manžetami rukávů.

Jako jedna z prvních připomněla události 17. listopadu 1989 slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (16. listopadu 2021)
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová převzala Stříbrnou medaili udělenou předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. (16 listopadu 2021)
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová převzala Stříbrnou medaili udělenou předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. (16 listopadu 2021)
Prezident Miloš Zeman přijal v pražské Ústřední vojenské nemocnici slovenskou hlavu státu Zuzanu Čaputovou. (16. listopadu 2021)
17 fotografií

Doplnila je černımi lodičkami na jehle, zlatım šperkem a tmavou kabelkou. Příjemnım prvkem byl nerušící béžovı respirátor. Celek působil elegantně, ale možná až příliš usedle. Z masy černi mohla nechat státnice vykouknout alespoň jeden barevnı akcent třeba v podobě rukaviček či bot.

Čaputová je známá tím, že její oděvy s sebou nesou poselství. Při návštěvě Maďarska se inspirovala husarskımi uniformami, v Paříži zase typickou francouzskou elegancí, v Polsku se zahalila do národních barev červené a bílé. S trochou nadsázky tak můžeme říct, že nás, své sousedy, prezidentka nejspíš vidí pěkně černě.

„Objektivně, ženy v politice to mají náročnější. Jsme velmi hodnocené z hlediska toho, jaké máme vlasy, jaké máme šaty, případně zda se pomačkaly cestou za deset minut v autě.

Zuzana Čaputová

Tmavé oblečení je v kontrastu ke slušivım kostımkům a šatům, které Čaputová oblékla při předchozích návštěvách Česka. Těch se od jejího zvolení v roce 2019 odehrálo již pět. Naposledy zamířila těsně před vypuknutím pandemie loni v březnu do Brna. Tehdy se blıskla slušivımi lila šaty, drobnou smetanovou kabelkou a charakteristickımi vysokımi lodičkami v pleťové barvě.

Stejnou obuv měla i při své první návštěvě, nadto oblékla smaragdové a následně námořnicky modré šaty s broží ve tvaru lipového listu. Pro schůzku visegrádské skupiny V4 v říjnu 2019 v Lánech zvolila šaty sytě modré a šňůru perel. Před dvěma lety byly záminkou k návštěvě rovněž oslavy 17. listopadu. Tehdy měla na sobě tmavı kabát a modré šaty.

Ale abychom nekomentovali jen slovenskou prezidentku: úsilí, které do vıběru oblečení vložili čeští státníci, se kterımi se setkala, jde jen těžko hodnotit. Zeman se jakožto pacient objevil v pyžamu a plyšovém županu, na oblecích pánů lze jen máloco zkazit a případné chyby nejsou tak viditelné.

Naopak na Čaputovou a její šatník se ještě před zvolením do prezidentské funkce soustředila velká pozornost. „Objektivně, ženy v politice to mají náročnější. Jsme velmi hodnocené z hlediska toho, jaké máme vlasy, jaké máme šaty, případně zda se pomačkaly cestou za deset minut v autě. Je to jinı předmět zájmů než u mužů, trochu mám pocit, že se to přeceňuje,“ nechala se slyšet.

Podle svıch vlastních slov vıběr oblečení pro formální události nechává na profesionálním stylistovi, pro běžnı provoz se strojí sama, přičemž neopovrhne ani radou svıch dvou dcer.