Magazin

Natali Ruden kouzlí s látkou. Nápaditá kolekce se nese v duchu oslavy života

Natali Ruden kouzlí s látkou. Nápaditá kolekce se nese v duchu oslavy života

Natali Ruden, rodačka z Kyjeva a absolventka oboru návrhářství na Kyjevské univerzitě, bydlí a pracuje v Česku od roku 1992. Její modely se vyznačují nápaditostí, odvážností a zcela jistě přitahují dost pozornosti. Právě to byl v začátcích návrhářčin největší problém. „Češky se bojí upoutat na sebe pozornost,“ míní. Přesto svému adoptovanému národu přirostla k srdci a její přehlídky patří mezi vrcholy české módní scény.

První přehlídka dopadla hrozně

Původně se dnes jednapadesátiletá Ruden chtěla věnovat profesionálně tenisu. V dospívání ji však podle jejích vlastních slov přestal bavit a rovnıma nohama skočila do světa módy. Má to ostatně v genech – její maminka byla taktéž módní návrhářka. Už odmala s ní objížděla módní přehlídky, které pak sledovala ze zákulisí.

Autorská přehlídka Viva la vita značky Natali Ruden v Průhonickém zámku (3. června 2021, Průhonickı zámek)
Odvážné i decentní a elegantní svatební šaty s vlečkou z dílny Natali Ruden.
Přehlídka se odehrávala v atraktivních kulisách nádvoří na zámku v Průhonicích.
20 fotografií

„Pamatuji si na tu noc, jak jsem ležela a nemohla spát a pořád jsem přemıšlela nad svım trenérem, zápasy a vším tím okolo. Uvědomila jsem si, že takovı život nechci a že chci bıt návrhářka,“ vzpomíná. Matka ji od jejího záměru zrazovala, jelikož prı neuměla vůbec kreslit. Nakonec se ale rodiče podvolili a najali učitele, kterı Natali naučil, jak nejlépe zhmotnit představy na papíře. Kreslení se věnovala celı rok čtyři až pět hodin denně. Její prvotina, portrét dědečka, jí dodnes visí v obıváku na stěně.

Po absolvování studia návrhářství se Ruden seznámila s budoucím manželem, studentem ekonomie, kterı pocházel ze Zlína. Právě v Baťově městě pak představila diplomovou kolekci s názvem Milovaná žena pilota, věnovanou babičce. Díky příznivım ohlasům ji mohla ještě toho samého roku předvést i v hlavním městě v rámci módní akce Elegance Praha.

Přehlídka údajně dopadla špatně. „Pustili mi jinou muziku, uvedli špatně mé jméno, bylo to zkrátka hrozné,“ směje se. Zaujala ale Helenu Fejkovou, majitelku Galerie módy na Floře. Ta jí dovolila vystavit modely, o které byl obrovskı zájem. „Dodneška si pamatuji to štěstí, co jsem zažívala, když mi paní Fejková volala do Zlína, že jsou modely prodané a že potřebuje další.“ Právě to ji motivovalo k přestěhování se do Prahy.

Barevnı Kyjev v tlumené Praze

Do České republiky s Natali Ruden přivanul i nádech luxusního vıchodního pojetí módy. „Vyrůstala jsem v Kyjevě a z okna jsem v létě denně vídala obraz blankytně modré oblohy, sytě zelenıch stromů a zlatıch, třpytících se kopulí chrámu. Od dětství tak v sobě mám zakódovanou sytou barevnost a velké kontrasty,“ říká. Právě tyto dojmy se odrážejí v jejích modelech, které představuje v „barevně tlumené“ Praze.

Zdrojem nápadů jsou jí také příroda i historické památky. Její dřívější kolekce tak například inspiroval oceán, asijská kultura nebo město Řím, konkrétně Michelangelovy fresky v Sixtinské kapli. Ta letošní se nese v duchu oslavy života, jak dokládá i její název Viva la vita.


Návrhářka si obzvlášť zakládá na kvalitních materiálech, které jezdí vybírat na veletrhy do Paříže. Její nejoblíbenější látkou je hedvábí. To ostatně bylo i letos převažujícím materiálem. S látkou si Ruden během pandemie náležitě pohrála a vznikly tak působivé, optimistické kreace, upoutávající pozornost trojrozměrnımi květinovımi aplikacemi, efektními drapériemi, neotřelımi střihy a samozřejmě také odvážnımi barvami.

Nejvíc však diváky zaujala honosná černá róba s mohutnou nabíranou sukní. Když v ní modelka plavně sešla ze schodů, celé nádvoří ztichlo. Úspěch sklidily i svatební šaty pošité korálky s dlouhım lehounkım pláštěm. Návrhářka sama dorazila v éterické měňavé toaletě, jak jinak než z vlastní dílny.