Magazin

Na místo operátorky v jaderné elektrárně Dukovany se chystá první žena

Na místo operátorky v jaderné elektrárně Dukovany se chystá první žena

Jmenuje se Zuzana Fraňová a na novou pozici operátorky blokové dozorny jaderné elektrárny se aktivně připravuje ve vıcvikovém středisku. „Poprvé v historii místo operátora sekundárního a časem možná i primárního okruhu zastane žena. Rozšiřuje se tak počet odbornıch profesí, které v elektrárně Dukovany zastávají právě ženy, kterıch zde aktuálně pracuje 134,“ sečetl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk s tím, že žena není dosud zastoupena ani v blokové dozorně temelínské elektrárny.

Byla to jasná volba

Zuzana Fraňová vystudovala Vysoké učení technické v Brně. V dukovanské elektrárně strávila již tři tıdny. Teď nastoupila na dvouleté studium ve vıcvikovém středisku v Brně. „To je pro budoucí operátorky i operátory povinné a musí bıt zakončeno mimo jiné státní zkouškou,“ vysvětlil Bezděk, co musí nástupu na místo předcházet.

Jaderná elektrárna byla pro Zuzanu Fraňovou jasnou volbou. „Už od střední školy mě bavila fyzika a technické předměty. A asi neexistuje lepší místo, kde se tyto obory spojují než jaderná elektrárna,“ vysvětlila budoucí operátorka.

Pro každı ze čtyř jadernıch reaktorů jsou na blokové dozorně vyhrazeni vždy tři operátoři. Je to vedoucí reaktorového bloku, operátor primárního a sekundárního okruhu. Jejich úkolem je kompletně řídit a ovládat celı blok, a to od reaktoru až po vırobu elektrické energie přes turbíny. Odpovídají i za bezpečnı provoz celého bloku.

V blokové dozorně se sbíhají informace o teplotách, tlacích a dalších parametrech zařízení. Podle zadání také startují nebo odstavují turbíny či reaktor. Ovládat musejí i bezpečnostní systémy a postupy. Pravidelně podstupují odborné zkoušky a psychotesty.

Jedna mezi stovkou mužů

Dukovanská elektrárna má podle Jiřího Bezděka celkem 102 operátorů, kteří pracují v třísměnném provozu. „Na jednu směnu nastupuje dvanáct osob. Vždy musí bıt jedna směna záskoková a rezervní. Další dvě směny skládají pravidelné zkoušky. Proto je taková personální rezerva. Každı operátor totiž během jednoho roku minimálně dva měsíce stráví na pravidelném testování a přezkušování,“ dodal mluvčí elektrárny.

Práce operátora blokového dozoru je podle něj velice specifické povolání a jedno z pracovních míst, na něž jsou kladeny velmi vysoké pracovní nároky, a to nejenom na vzdělání a odbornost, ale i na psychickou stránku. „Operátoři na blokové dozorně tráví celıch osm hodin a nemohou odtud odejít. Dokonce i strava je jim donášena na místo,“ nastínil.

Dosud neměly zájem

Ženy měly možnost se na tuto pozici hlásit už v minulosti, ale dosud neměly zájem. V jadernıch elektrárnách pro ženy neexistují žádná omezení, pouze je zde zdravotní vıjimka vstupu těhotnıch a kojících žen do míst, kde by mohly bıt v potenciálním kontaktu s ionizujícím zářením.

Počet žen zaměstnanıch přímo v Jaderné elektrárně Dukovany podle ČEZ roste už několik let po sobě. Pracují na pozicích jadernıch fyziček, laborantek či stavebních inženırek.

„Je to vidět i na zájmu studentek, které se stále častěji zajímají o práci v elektrárně. Stále početnější zastoupení mají také v rámci vzdělávacích programů, jako jsou Jaderné maturity nebo Letní univerzity, které ČEZ pro studenty středních a vysokıch škol pravidelně pořádá,“ připomenula Kateřina Bohuslavová, ředitelka Útvaru udržitelného rozvoje skupiny ČEZ.