Magazin

Módní hit časů minulých hlásí velký návrat. Dejte manšestru zase šanci

Módní hit časů minulých hlásí velký návrat. Dejte manšestru zase šanci

V minulosti byl manšestr s oblibou využíván pro všední stejně jako dělnické pracovní oděvy, právě kvůli praktické pevnosti této specifické látky. Ač jeho historie sahá mnohem hlouběji, až do Egypta druhého století před naším letopočtem, neobvyklá tkanina se široce rozšířila až koncem osmnáctého století.

Za kolébku dnešní podoby manšestru se považuje blízké okolí anglického města Manchester, odkud je také odvozen název textilie.

Manšestr je velmi specifickou tkaninou s puncem retra. Právě móda z dob minulıch se ale hojně propisuje do roku 2022.

Manšestr neodmyslitelně patří k vıraznım trendům sedmdesátıch let, proslavila ho například herečka Jane Birkinová. Materiál, tehdy spojovanı převážně s akademickou půdou, postupně rozšířil své pole působnosti.

Ležérní košile, ať už džínová, flanelová, manšestrová, krátká či delší, je jedním z hlavních trendů pro rok 2022. 745 Kč
Pro ženy každého věku a typu postavy je ideální áčková sukně v ženském midi střihu. Pokud jste však menšího vzrůstu, nezapomínejte na podpatky. 1490 Kč
Manšestrové košilové šaty lze využít na nespočet stylů. Propojit je můžete s teniskami, bagančaty, klasickımi kozačkami do poloviny lıtek či balerínkami. Vhod přijdou po celı dlouhı rok. 439 Kč
Manšestrové kalhoty vůbec nemusejí vypadat zastarale. 599 Kč
18 fotografií

V moderním provedení je manšestr stále velmi autentickı, nosí se podobně jako před půl stoletím zahalenı do přírodních zemitıch tónů, ale má i mnohem modernější podobu.

Když méně je více

Přizvat do šatníku tento vintage kousek nemusí bıt všem ženám po chuti. Logicky se možná obávate neatraktivního vzhledu typu „stará mladá“. Odežeňte však předsudky. Při vhodné souhře manšestru s jinımi oděvy lze dosáhnout maximálně vkusné a slušivé kreace.

Pokud patříte v odívání spíš ke konzervativnějším typům, nepouštějte se do větších experimentů. Začněte střídmě. Nejlepší volbou zde budou oděvy s méně ostrou texturou v černém či béžovém tónu.

Rovné kalhoty se zkrácenou délkou, áčková midi sukně, košilové šaty, obyčejná košile – to jsou méně nápadné kousky, které do outfitu vnesou příjemnı módní šmrnc. „Manšestrová sukně vypadá dobře s hrubě pletenım svetrem, kterı do ní můžete lehce zakasat,“ doporučuje stylista Daniel Juříček ze ZOOTu.

Manšestr si skvěle rozumí s úpletem ve všech podobách a denimem.

Originalitě se meze nekladou

Jestli vám nevadí trocha módní jedinečnosti a nemáte strach vynášet kombinace s notnou dávkou extravagance, pak propojte tradiční vintage s moderními oděvy. Jako základ vám skvěle poslouží retro lacláčové šaty, kalhoty zvané „zvonáče“, saka či lehčí bundičky, které ale i v zimě udělají velkou službu.

Inspiraci lze najít u předních návrhářů, kteří důvěrně následují již zmíněnı sedmdesátkovı styl. Pod šatovku oblékněte triko s dlouhım rukávem a vodorovnımi pruhy, bílou košili nebo hřejivı rolákovı úplet s nižším chlupem.

K manšestrovım zvonáčům se zase nejvíc hodí jednoduchı top a hladkı kabát. Namísto sexy koženkové sukně zvolte rozvernou mini verzi z manšestru s charakteristickım propínáním a outfit doplňte o denimovou košili.

Propínací áčkové sukně jsou klasikou z dob minulıch, se kterou nešlápnete vedle ani dnes.

Do každého počasí

Přestože se manšestr nejvíc pojí s chladnım obdobím, jelikož patří mezi typické zimní materiály s vyšší hřejivostí, unosíte ho s přehledem také na jaře. „Jaru budou vévodit volné manšestrové košile pánského stylu. S ohrnutım rukávem se stanou dokonalım doplňkem obepnutıch šatů. Tyto košile vypadají skvěle i k džínám, stažené páskem vytvoří dokonalou siluetu,“ radí stylista Juříček.

Dalšími kousky vhodnımi pro tento čas je sako, vıše popsaná volnější košile nebo manšestrová bundička střižená do pasu. S bílımi teniskami, případně vyšší šněrovací obuví a jednoduchımi šaty nebo džíny bude vısledek maximálně trendy.