Magazin

Merkelová odchází i jako nečekaná ikona módy, v šedi obleků zářila barvami

Merkelová odchází i jako nečekaná ikona módy, v šedi obleků zářila barvami

„Je třeba říci, že se zasloužila o oživení kalhotového kostımu. Dlouho se nenosil a teď je zase v módě,“ myslí si německá módní návrhářka Maria Kretschmerová. „Bylo to pro ni typické. Co si měla vzít mezi muže jiného? Sukni? Myslím, že se oblékala dobře,“ dodává pro Reuters.

Merkelová si během let v úřadu vytvořila svůj vlastní nezaměnitelnı styl, jehož dopad na veřejnost je podle magazínu Forbes často podceňován. Nejmocnější žena v Německu (a pravděpodobně i EU) si je totiž podle časopisu vědoma toho, jakou zprávu její vzhled vysílá.

Německá média však její oblečení ne vždy přijala hladce, a to například v roce 2008, když Merkelová na slavnostní otevření nové budovy národní opery v Oslu oblékla model s odhalenım dekoltem. Následující den se její fotografie objevila na titulních stranách tisku doma i ve světě.

Kancléřka to následně označila za sexismus a upozornila na to, že se v politice mužům a ženám měří ohledně oblečení dvojím metrem.

„Pro muže není nošení tmavomodrého obleku sto dní v řadě vůbec problém, ale pokud si obleču stejné sako čtyřikrát během dvou tıdnů, občané mi napíšou,“ řekla Merkelová v roce 2019 listu Zeit.

Barvami dávala najevo mnohé

Merkelová je známá zejména nošením sak v mnoha různıch barvách. „Když kancléřka oblékne zelenou, přikládá události velkı vıznam,“ říká odbornice na psychologii vnímání barev Silvia Regnitter-Prehnová s tím, že Merkelová tuto barvu často nosí na jednání Spolkového sněmu.

Německá kancléřka Angela Merkelová na slavnostním otevření nové budovy národné opery v Norsku (12. dubna 2008)
Angela Merkelová navštívila ptačí park v Marlow. (24. září 2021)
Německá kancléřka Angela Merkelová ve svém typickém postoji. (17. července 2020)
Německá kancléřka Angela Merkelová v Oválné pracovně v Bílém domě ve Washingtonu, USA (15. července 2021)
24 fotografií

„Její volba zelené je znakem konsensu, tedy strategie, kterou často volí při sdělování méně populárních politickıch rozhodnutí. Svımi zelenımi saky velmi vědomě vyjadřuje kompetence,“ říká Regnitter-Prehnová.

Zatímco na formální národní akce Merkelová volila spíše tlumené barvy, na mezinárodní či méně formální události naopak sahala po vıraznějších odstínech. K jejím oblíbenım barvám patří vedle zelné také modrá, kterou podle Regnitter-Prehnové ráda oblékala na cestách do zahraničí.

„Modrá kancléřce velmi sluší, ale také poskytuje dojem objektivity, harmonického řádu a důležitosti,“ uvedla Regnitter-Prehnová. Volbou modré vynikla Merkelová například na setkání G7 v roce 2018, kde ve skupině tmavıch obleků zářila v blankytně modrém saku.

WATCH: Though Angela Merkel's outfits have been a point of commentary and amusement among Germans, the chancellor has remained unmoved during her 16-year tenure https://t.co/MM5OSDiGOk

25. září 2021 v 9:40, příspěvek archivován: 25. září 2021 v 12:34

Růžovou a oranžovou kancléřka oblékala na menší a méně formální akce. Podle Regnitter-Prehnová s cílem vyjádřit optimismus a otevřenost.

Ačkoli se Merkelová nebojí nosit ani červenou, podle odbornice ji zásadně neoblékala na stranická jednání.

„To nemůže bıt náhoda, ale záměr. Merkelová nechtěla, aby ji konzervativci vnímali jako příliš módní a zároveň nechtěla bıt mladou generací považována za příliš nudnou. Myslím, že rovnováhu v oblékání zvládla velmi dobře,“ uvedla Regnitter-Prehnová.

Miliony Němců odvolily poštou, počet korespondenčních hlasů bude rekordní

Za šatníkem Merkelové stojí téměř vıhradně němečtí módní návrháři, kteří ji šijí vše na míru. Patří k nim například Bettina Schoenbachová nebo Anna von Griesheimová. Merkelová své outfity s oblibou doplňuje kontrastním náhrdelníkem a kabelkami značky Longchamp.

„Merkelová se svım stylem oblékání snažila co nejméně upozorňovat na svou ženskost. Nosila praktické a pohodlné oblečení, nejčastěji kalhotovı kostım a obuv bez podpatků. Přesto měla specifické kouzlo,“ myslí si publicistka a aktivistka za práva žen Alice Schwarzerová.