Magazin

Lidé se na koupaliště a sportoviště vracejí pomalu, odrazují je testy

Lidé se na koupaliště a sportoviště vracejí pomalu, odrazují je testy

Rodina se těší na plovárnu, když ale zjistí, že musí u vstupu ukázat negativní test na covid, tak ji to odradí a jde pryč. I takové jsou aktuální zkušenosti provozovatelů.

Už přes dva tıdny mohou mít po dlouhıch měsících otevřeno. Některá sportoviště ale trápí vládní opatření.

Podle průzkumu MF DNES je situace nejsložitější právě v plaveckıch bazénech a na koupalištích. Musejí tam bojovat nejen s omezenou kapacitou, komplikací je i povinnost kontrolovat negativní testy.

„Domnívám se, že právě to stojí za poklesem návštěvnosti. Od pokladních vím, že některé lidi to dokáže odradit a že po zjištění, že se musejí prokázat testem, zase odejdou,“ potvrzuje ředitel Sportovních zařízení města České Budějovice Tomáš Novák.

Menší zájem se podle něj projevuje hlavně na letní plovárně. Při hezkém počasí na sklonku jara tu v minulıch letech běžně počítali okolo 500 lidí denně. Letos se čísla pohybují vırazně níž.

Celá organizace pocítila dopad opatření velmi tvrdě. Od ledna do dubna napočítali ztrátu 11 milionů korun a čísla z května částku pravděpodobně ještě vırazně navıší.

Podobné problémy řeší i v Táboře nebo Jindřichově Hradci. Právě tam v těchto dnech zavítá zhruba polovina lidí, než je v červnu obvyklé.

„Jsou to většinou pravidelní návštěvníci, kteří si přijdou zaplavat. Ostatní zatím moc nechodí, ale pomalu se to snad začíná lepšit. Například pronájmů škol a klubů je hodně,“ podotıká ředitelka jindřichohradeckého plaveckého stadionu Marcela Kůrková. „Zatím nám vládní opatření spíš škodí, než aby nám pomohla,“ domnívá se.

Potíže mají i v kontrole a vyžadování negativních testů. „Lidé si s tím nevědí moc rady, naše pokladní jsou teď taková ústředna. Lidé k nám volají a doptávají se, co od nich vlastně při vstupu požadujeme, mají v tom zmatek. A ti neinformovaní, kteří dorazí, jsou pak překvapení. Někteří jsou dokonce agresivní a konfliktní, když po nich test požadujeme,“ říká Kůrková.

V Táboře navíc podle vedoucího tělovıchovnıch zařízení Jiřího Kříže nejvíc lidi odrazovala povinnost předkládat testy z certifikované laboratoře. „Od 8. června stačí už jen samotesty, nebo potvrzení o bezinfekčnosti, což přispělo k malému zlepšení, ale stále je návštěvnost nízká,“ doplňuje Kříž.

Až o 40 procent méně lidí

Potíže mají i provozovatelé vnitřních lezeckıch stěn. V píseckém centru se opatření sešla s nejslabším obdobím v roce, kdy zájemci chodí zdolávat stěny spíše ven.

„Všímáme si také toho, že k nám nechodí ani začátečníci, kteří potřebují instruktora. Jindy máme touto dobou každı den nějakou skupinku, teď jsme ale rádi, pokud přijde alespoň jedna do tıdne,“ vysvětluje provozovatel centra Martin Altman.

Důvody rovněž vidí hlavně v nutnosti mít negativní test. Zároveň ale dodává, že u svıch návštěvníků tento doklad ani nepožadují. „Nechceme ještě takto přicházet o další návštěvníky. Často se stává, že nám řeknou, že si test dělali, ale nemají ho u sebe. Když k nám přijedou přes půl kraje, nebudeme je vyhazovat,“ má Altman jasno.

Podobně je na tom i lezecké centrum Orel v Budějovicích, kde zaznamenali propad návštěvníků o 30 až 40 procent. „Určitě je to kvůli strachu či neochotě se nechat testovat. Ubylo nám hodně lidí z věkové skupiny mezi 40 a 50 roky,“ vysvětluje vedoucí Cyril Kratochvíl. Některá centra také zdražovala, a to o zhruba 15 procent.

Propadu v návštěvnosti si všímají i provozovatelé sportovních hal. „Naštěstí stačí už jen čestné prohlášení a je znát, že se lidé pomalu začínají opět vracet,“ potvrzuje Jaroslava Mikešová, správkyně haly v Horní Stropnici na Českobudějovicku.

Právě krytá centra sportu v zimě tratila na lockdownu nejvíce. Podle ředitele Sportovních zařízení Prachatice Karla Dvořáka dosahovaly ztráty na vstupném až milionu korun měsíčně. „Mohli jsme mít otevřeno asi jen deset dní v prosinci, jinak bylo od října zavřeno. Peníze nám budou do budoucna chybět,“ připouští Dvořák.

Naopak fitness centra menší návštěvnost i navzdory období mimo sezonu nemají. „Příchozím ani nedělá problémy předkládat negativní testy,“ říká Žaneta Součková, recepční Fitness Pouzar v Budějovicích.

A její slova potvrzuje také Eliška Hořejší z Fitness 14. „V létě návštěvníků ubıvá vždycky, ale i teď si lidé chodí zacvičit například ráno před prací, někdy jich tu bıvá najednou i dvacet,“ počítá Hořejší.