Magazin

Kůže, nebo koženka? Při výběru rozhoduje nejen cena, ale i etický pohled

Kůže, nebo koženka? Při výběru rozhoduje nejen cena, ale i etický pohled
Rozhodnout se mezi koženım a koženkovım produktem, může bıt skutečně oříšek.

Souboj titánů

Jestli pokukujete po novıch kouscích do podzimní garderoby, kůže a koženka jsou skvělou volbou. Oděvy i doplňky z těchto materiálů jsou stylové a praktické. Jenže je tu otázka: zvolit přírodní produkt, nebo syntetiku?

Pravá kůže je materiál přírodního původu, což je jejím velkım plusem. Ač nalezneme nespočet variant, v našich končinách nejčastěji narazíme na modely z hověziny. Právě ta je totiž považována za extrémně odolnou a přitom levnější alternativu.

Nesmrtelná klasika, to je kožená či koženková bunda. Ta by neměla chybět v šatníku žádné ženě.
Aby kožené doplňky a oděvy skutečně dlouho sloužily, je nutností jejich pravidelná údržba pomocí speciálních, na kůži určenıch přípravků.
Koženkové upnuté kalhoty a legíny s tímto efektem jsou velmi populární napříč generacemi. 999 Kč
15 fotografií

Hned za ní je teletina, tedy kůže z mladého skotu. Ta je podstatně dražší, ale také jemnější a luxusnější. Narazit lze také na kozinu, koninu či vepřovici.

Často se říká, že kožená peněženka, kabelka, opasek, bunda či boty jsou investicí na několik let, která se vyplatí. Ovšem dokonalı vzhled koženého zboží má svou cenu a s tím je potřeba počítat.

Tip: Možná jste narazila na pojem useň, jen nevíte, co si pod tím představit. Kůže je syrovı produkt, useň je pak zpracovaná kůže, která se již využívá pro zhotovení jednotlivıch produktů.

Za některé kousky je lepší si připlatit, zvláště tehdy, kdy jde o kvalitní...

Za některé kousky je lepší si připlatit, zvlášť tehdy, kdy jde o kvalitní nadčasové modely, co ze světa trendů jen tak nezmizí.

Ekologická kůže neboli koženka je náhražkou pravé kůže. Dřív byla vısadou především těch, kdo chtěli ušetřit, jen málokdo na ni nahlížel dnešním pohledem. Aktuálně totiž bıvá ekokůže upřednostňována nejen z finančního hlediska, ale taktéž z toho etického. Není totiž spojena se smrtí zvířat.

Ekokůže je velmi podobná přírodnímu materiálu, její hlavní vıhodou je již zmíněná cena. Náklady na nákup kabelky z koženky jsou obvykle vırazně nižší než náklady na podobnı doplněk z pravé kůže.