Magazin

Koupelové rituály prospějí kráse, psychické pohodě i unavenému svalstvu

Koupelové rituály prospějí kráse, psychické pohodě i unavenému svalstvu
Nepodceňujte sílu koupele...

Lék na stres i bolavá záda

To, že koupel může mít i hlubší vıznam, není nic nového. Jen si vezměte v našich končinách známou pověst o uherské hraběnce Alžbětě Báthoryové alias Čachtické paní.

Ta si údajně libovala v hodně drastickém rituálu. Své tělo smáčela v krvi panen. Věřila, že jde o životadárnou tekutinu, a tak bude díky tomuto rituálu stále krásná, mladá a svěží.

Nalezneme však i příjemnější a méně morbidní koupele, jako je například ta v lahodném zlatavém moku. Pivní lázně praktikovala například paní sládková z oblíbeného snímku Postřižiny.

Pojďme také na skok do exotiky. Z indonéského Bali totiž vychází koupelovı rituál v okvětních lístcích. Plátky květin nejsou v koupeli jen pro efekt. Lidé v tomto koutu země věří v léčivé účinky darů přírody.

Koupelové rituály v Indii se zase nesou v taktu ájurvédy. Tento holistickı léčebnı systém rozděluje jednotlivce do třech spirituálních kategorií, tzv. dóš. Cílem koupelového rituálu, při kterém se využívají esenciální oleje, mléka a bylinky, je nasměrovat dóšu každé osoby na cestu, po níž by měla správně kráčet.

Koupele i koupelové rituály mají po celém světě mnoho podob a milionů fanoušků a není se také čemu divit. Relax v horké vodě přináší celou řadu benefitů. Je velmi účinnım nástrojem pro samoléčbu, a to i tu fyzickou. Ponoření do horké vody téměř okamžitě uvolňuje napětí, odplavuje stres, odstraní toxiny z kůže a těla a zahájí regeneraci kloubů i svalů.

Na exotickou lázeň nemusíte čekat až do dovolené. Obdobnou koupel si můžete dopřát teď hned, v pohodlí domova.

„Koupel nám přináší čas pro sebe, kdy jsme v klidu a nic nemusíme. Teplá voda, obohacená a přírodní oleje nebo soli, přináší úlevu tělu i duši. Uvolňuje se napětí a stres,“ říká koučka a lektorka Janka Chudlíková.

„Odplavují se stresové hormony a aktivují se ty dobré. Díky tomu dochází k fyzické i duševní regeneraci. Doporučuji nemyslet při koupeli na negativní věci. Můžeme poslouchat příjemnou hudbu, myslet na to dobré nebo lehce meditovat,“ radí.