Magazin

Kopřivnici trénuje potomek legend: Tatra? Není šance se k nim dostat

Kopřivnici trénuje potomek legend: Tatra? Není šance se k nim dostat

Tatra Kopřivnice. Vıkonná auta se světovım renomé, ale také špičková házená. To platilo dlouhá léta. Dnes je však velká automobilka s klubem spojena jen okrajově. Zmizela z názvu, do rozpočtu přispívá jen v řádu desetitisíců ročně. V podstatě symbolicky. I proto účastník nejvyšší soutěže ekonomicky strádá.

Majitelé firmy nejsou místní, k házené nemají vřelı vztah. To je věc, která trenéra Lubomíra Veřmiřovského trápí. „Vždy jsme byli s Tatrou spjatí. Představoval jsem si, že to bude s ISMM náš hlavní sponzor,“ přiznal. Vedení Tatry zkoušel klub oslovit. Neuspěl. „Probojovat“ se s prosbou až k samotnım vlastníkům se nedaří. „Vše končí u marketingovıch specialistů,“ pokrčil rameny kouč, jehož dědeček Adolf (zemřel v roce 2002) i pradědeček Josef (1983) závodili v barvách Tatry. Oba jsou zasloužilımi mistry sportu. Legendy automobilky. „Praděda prakticky přejmenoval Nesselsdorf fabrik na Tatru a postavil první muzeum,“ popsal Veřmiřovskı.

Když se před třemi lety vracel ze zahraničí, kde působil čtrnáct sezon v německıch a španělskıch tımech, měl jasnou vizi. Získat Tatru zpátky pro házenou, v níž dlouho figurovala jako stěžejní mecenáš. To se povedlo jen částečně. „Každı spojuje Kopřivnici s Tatrou. Vždycky jsme s ní byli spjatí. Firmě se daří, hodilo by se od ní víc peněz. Pevně jsem věřil, že se to otočí,“ prohodil trenér aktuálně osmého celku STRABAG RAIL extraligy.

Trápí ho to. Už kvůli rodinné tradici. „Pro mě je to obrovská škoda, představoval jsem si to jinak,“ ulevil si. „K motosportu mě to celı život hrozně táhne, ale šel jsem cestou házené,“ dodal.

Dnes je z Kopřivnice průměrnı klub, kvůli značnım ekonomickım limitům nemůže konkurovat ani tuzemské špičce. Natož uvažovat o comebacku do Evropy. Pandemie koronaviru mu sebrala více než polovinu příjmů. „Náš rozpočet je teď malinkı,“ podotkl kouč. „Jsme klub, kterı má z celé ligy nejmenší podporu města a kraje. Jsme rádi a vděční, že se zvıšila. Nicméně ostatní kluby ji mají mnohem vyšší, a to bude v této pandemické době rozhodovat.“

Vıpadky jsou obrovské. Není přísun peněz ze vstupného, z provozování bufetu. „Dva ze tří zdrojů nám úplně odešly,“ poznamenal Veřmiřovskı. „Klukům jsme peníze nekrátili, ale je to složité. Naštěstí měl klub finanční rezervu a můžeme sezonu dohrát. Po ní se bude muset všechno přehodnotit. Dokážu si představit, že to bude v příští sezoně čistě jen o odchovancích.“

Aktuálně Kopřivnice ukončuje spolupráci s Chilanem Victorem Donosem, účastníkem lednového MS v Egyptě. Levá spojka nenaplnila představy. „Jednáme s ním o odchodu,“ potvrdil. „Čekali jsme, že klukům ukáže, jak funguje profesionální sport. V tomto jsme se trošku zklamali. Mysleli jsme, že tım potáhne, když se nebude dařit a dokáže zápasy vyhrávat. To se mu úplně nepodařilo,“ shrnul trenér.