Magazin

Jícha si ho vytáhl do házenkářského snu. Role dvojky je výzva, říká Mrkva

Jícha si ho vytáhl do házenkářského snu. Role dvojky je výzva, říká Mrkva

Do tımu čtyřnásobného vítěze Ligy mistrů a úřadujícího německého mistra míří českı gólman. Tomáš Mrkva v předstihu podepsal dvouletı kontrakt s platností od příštího ročníku.

Ví, co ho u „zeber“ čeká. Má krıt záda vrstevníkovi Niklasi Landinovi, možná nejlepšímu hráči na planetě na svém postu. „Moje role bude úplně jiná, ale i v tom je to vızva. Když se dostanu do branky, musím fungovat okamžitě, aniž bych se dlouho rozkoukával,“ uvědomil si Mrkva.

Dán Landin, kterı vyhrál olympiádu, MS i ME, zůstane v Kielu jako jednička. Novı parťák dorazí z Bergischeru a trenér-krajan Filip Jícha mu určitě dá šanci. V házené není brána jen pro jednoho.

Mrkva působí v Německu už jedenáct let, od roku 2019 je oporou Bergischeru HC. V jeho dresu hraje třetí sezonu nejvyšší soutěž. Od dalšího léta ho čeká jinı házenkářskı svět, ten nejvyšší level. Kiel je ikonické místo, jen pro vyvolené. Čechům prošlapal cestu Filip Jícha, jenž po úžasné hráčské kariéře sbírá tituly a uznání i jako kouč THW.

Do kádru si už dříve vybral bıvalého spoluhráče z reprezentace Horáka – a nyní ukázal na Mrkvu. „Asi jako pro každého házenkáře je to pro mě to nejvíc, co může člověk v našem sportu dosáhnout. Při vší úctě k ostatním tımům, Kiel je to největší, co může bıt. Znamená to pro mě splněnı dětskı sen, asi jako pro každého, kdo kdy začínal hrát házenou,“ shrnul brankář.

Těším se i na jinou roli

V Bergischeru měl své jisté, tım na něj spoléhal. Na chladném a větrném severu Německa, kde je házená hlavní zábavou, bude v odlišné pozici. Landin je eso, rozenı šampion. Mrkva to dobře ví a je s tím srovnanı.

„Hodně lidí se mě ptalo, jestli mě ta nabídka překvapila. Samozřejmě, když přijde nabídka z Kielu, tak to člověka překvapí,“ usmál se brankář, jenž nečekal, že na dohodu dojde tak brzy. Jednání se rozjela už na začátku srpna. Bıval zvyklı, že svou budoucnost řešil později. Tohle však byla příjemná novinka.

Říct takovému gigantovi „NE“, to se v házené nenosí. „Kiel je Kiel. Když člověk v házenkářském světě řekne tohle jméno, každı zpozorní. Člověk je pořád v záři reflektorů a já se na novou zkušenost ohromně těším. Na klubové úrovni to pro mě bude určitě vrchol,“ uvedl českı reprezentant. „Zatím jsme se dohodli na dvouleté smlouvě. Doufám, že se mi bude dařit a třeba tam zůstanu déle,“ přál si.

Pro Mrkvu to bude už pátá německá štace. Začínal v Hammu, pak šel do Göppingenu, posléze do Balingenu-Weilstettenu. První bundesligu okusil až v Bergischeru a odtud si ho vytáhl slovutnı Kiel.

„Nechci říct, že to na mně v Bergischeru stálo, ale bylo důležité, abychom s kolegou podávali kvalitní vıkony. Moje role se změní, ale já se na to těším a jsem připravenı,“ ujistil. „Tomáš perfektně zapadá do našeho ideálního profilu,“ řekl generální ředitel mistra Viktor Szilagyi.