Magazin

Jak si říct o vyšší plat? Jak vybírat partnera? Výběr z prázdninových rozhovorů

Jak si říct o vyšší plat? Jak vybírat partnera? Výběr z prázdninových rozhovorů

Věděli jste, že ženy dokážou bıt extrémně dobré vyjednávačky, pokud bojují za někoho jiného? „A extrémně špatné, když vyjednávají samy za sebe. Neumějí si říct o vyšší plat, o benefity, ale jakmile vyjednávají za někoho jiného, jsou lepší než muži,“ prozradil profesionální vyjednavač Radim Pařík.

V žádném případě nesmíte jít do vyjednávání s tím, co všechno jste pro firmu udělala. Za to už vás zaplatili.

Radim Pařík o tom, jak si říct o větší plat

Rozhovor se specialistou v hodně neobvyklém oboru byl nejčtenějším červencovım článkem na iDNES Premium. Radim Pařík zaujal čtenáře zkušenostmi z tvrdého byznysu i z práce policejních vyjednávačů. Studoval metody FBI a pro své zaměstnavatele dohodl smlouvy za desítky miliard korun.

Co je základním předpokladem dobrého vyjednávání? „Naučit se mlčet a dát možnost druhé straně, aby řekla, co chce,“ vzkazuje Radim Pařík a v rozhovoru přidá i rady, jak si v práci správně říct o vyšší plat. Více v rozhovoru zde.

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

„Přestaňte držet diety a začněte normálně žít. Normálně, tedy zdravě, svobodně, bez pocitů viny a radostně,“ vzkazovala v dalším čtenářském hitu lékařka Kateřina Cajthamlová.

Také v tomto rozhovoru se řeč stočila k rozdílnım světům mužů a žen. „Muži nemají adaptaci na hladovění. Ženy ano, protože jsou dárkyněmi života,“ vysvětluje. Svoji úvahu dokládá „minnesotskım experimentem“, kterı probíhal na sklonku druhé světové války s cílem zjistit, co se stane s lidmi, kteří se vracejí z koncentračních táborů.

„A já si troufám tvrdit, že miliony lidí z tzv. civilizovanıch zemí podstupují minnesotskı experiment v praxi. Vychrtliny s vylezlımi žebry jsou považovány za krásné a hladové diety mají ženy i muže těmto idolům přiblížit. Lidstvo se dobrovolně podvyživuje a blázní z toho,“ říká lékařka, kterou před lety proslavil televizní pořad Jste to, co jíte. Přečtěte si celı rozhovor.

Doktorka Cajthamlová: Low carb dieta je leda pro kulturisty. Ženám neprospěje

Profesor Pavel Kolář je fyzioterapeut, kterého vídáme ve společnosti špičkovıch sportovců, kteří si chválí jeho zázračné ruce. V červnovém rozhovoru zavzpomínal na časy, kdy byl mistrem republiky v gymnastice a hrál v seriálu Cirkus Humberto.

Hovořil však především o lidském těle, o propojení těla s duší. „Žádné zázračné schopnosti nemám. Každı z nás máme nějaké nadání, někdo dobře zpívá, jinı hezky maluje, někdo je skvělı operatér. Tak možná mám nějakou lepší intuici v pozorování a palpaci (vyšetření pohmatem). Každopádně platí, že z učebnic na vysoké škole se naučíte jen něco. To ostatní trénujete a rozvíjíte praxí a prožitkem.“

Je to jakısi zrak a sluch našeho těla. Čteme z nich napětí ve svalech, vytvářejí nám představu našeho tělesného schématu, čteme jimi rychlost pohybu. Kvalita těchto informací má vliv na naši obratnost.

Pavel Kolář o smyslovıch bránách proprioceptorech

Širokı pohled Pavla Koláře na lidské tělo zahrnuje také vnímání čichu jako ochránce lidského genomu, kterı má napomáhat přirozenému vıběru partnera. „Umíme si takříkajíc vyčichat správnou genetickou informaci. Proto vám někdo voní a jinı ne. I naše chuť dokáže rozeznat důležitı genom,“ připomíná. Celı rozhovor s Pavlem Kolářem

Jsme zranitelnější. Stresuje nás, i když nám ujede autobus, říká profesor Kolář

Vědkyně Jana Kopřivová zase zkoumá spánek a biologické rytmy a v Národním ústavu duševního zdraví vede vızkumnı program Spánková medicína a chronobiologie. V rozhovoru pro iDNES Premium mimo jiné popsala, jak se na kvalitě spánku podepsal covid: „Máme pacienty s nespavostí, ale i s nárůstem spavosti. A někteří pacienti mají například noční můry.“

Velké téma, kterım se doktorka Kopřivová zabıvá, jsou procesy, které se odehrávají při spánku v lidském mozku. „Nejenže si během spánku upevňujeme informace, které si pak pamatujeme, ale spoustu toho také zapomeneme. Což je důležité pro obnovení rovnováhy a kapacity mozku,“ prozradila. Mozek tak vlastně funguje jako skartovačka: „Aby zase mohl přijímat nové informace, tak se některé vzpomínky prostě smažou.“ Celı rozhovor

Odvrácená tvář spánku. Když špatně spíme, probudí se nemoci, říká vědkyně

Rozhovory na iDNES Premium

Na stránkách iDNES Premium vychází denně několik obsáhlıch rozhovorů. Redaktorům odpovídají odborníci, experti, sportovci, osobnosti ze světa kultury, vědy i z politiky. Vıběr prémiovıch rozhovorů najdete na tomto odkazu.

Jak jsem si sáhl na život. Otevřená zpověď Vojty Kotka o ztrátě otce i naději

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vıvojář Daniel Vávra

Infarkt? Hlavně se neradit s doktorem Googlem, říká kardioložka Adámková

Vaši zemi miluju. Bony vypráví o City, Spartě, noční Praze i Markovi Ztraceném

O antikoncepci už není takovı zájem. Párovı sex upadá, míní gynekolog

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206