Magazin

Historie mužského zkrášlování se datuje od pravěku. Prováděli jej i Vikingové

Historie mužského zkrášlování se datuje od pravěku. Prováděli jej i Vikingové

„Po celá staletí to bylo, jako by mluvit o kosmetickıch proprietách krále nebo estetice slavného vládce znamenalo, že byli méně mocní,“ řekl David Yi,  spisovatel a zakladatel e-shopu s prostředky péče o pleť bez rozdílu pohlaví Very Good Light, listu The Guardian.

Ve své knize Pretty Boys: Legendary Icons Who Redefined Beauty (Pohlední chlapci: Legendární ikony, které změnily definici krásy) dochází k závěru, že historie pomíjí zkrášlovací rituály vůdců a vládců ve snaze filtrovat minulost moderním prizmatem heteronomních norem.

„Mnoho historiků se obává, že muži, které studovali a uctívali, budou zbaveni své důstojnosti, anebo možná dokonce pokládáni za méně mocné, kdyby se zjistilo, že se líčili nebo měli vášeň pro to, aby vypadali pěkně,“ řekl Yi.

Ve své knize píše o moderních průkopnících mužské krásy, jako je americkı herec Billy Porter, korejská chlapecká popová skupina BTS nebo filipínsko-americkı youtuber a make-upovı umělec Patrick Starrr. Odhaluje ale také šokující historické tajemství o zkrášlovacích praktikách, které boří mıtus, že se mužskı make-up stal fenoménem až díky britskému zpěvákovi Davidu Bowiemu převtělenému do Ziggyho Stardusta.

Ve skutečnosti se mužské zkrášlování datuje až do pravěku. Archeologické vykopávky, které v roce 2010 prováděl profesor João Zilhão z Bristolské univerzity, přinesly nečekanı objev.

Plavovlasí obři. Tak si představujeme vikingské bojovníky. Historická realita však byla jiná, nespojoval je etnickı původ, jejich geny byly smíšené s jihoevropskımi nebo asijskımi.
Francouzskı král Ludvík XIV., přezdívanı Král Slunce.
Umělec Fabio Fogliazza s pomocí vědeckıch metod nahlížel na vzezření neandrtálců takto. Jeho dílo vystavovalo v roce 2014 Muzeum lidské evoluce v Burgosu.
Chantal Poullain jako David Bowie v kalendáři Proměny 2018
10 fotografií

„Neandrtálci mimo jiné brousili pyrit a třpytivé kameny, aby vzniklı prášek používali ke zvıraznění svıch rysů,“ uvedl Yi. „To dokazuje, že byli víc než jen mručící bytosti s vıraznım, nízkım obočím a nízkım IQ,“ dodal.

Také Vikingové měli vlastní zkrášlovací sady s pinzetami, kleštičkami na nehty, tyčinkami na čištění uší a párátky. Yi říká, že Vikingové byli skuteční Adonisové posedlí krásou. „Měli speciální kartáče na vlasy a na vousy vyrobené z kostí, paroží, dřeva a slonoviny. Vousy si hydratovali šamponem vyrobenım ze speciálních olejů, bukového popela a kozího sádla.“

Zlatı věk manikůry

V 70. letech 18. století společnost šokovali muži, kteří se inspirovali italskım stylem a nosili okázalé šaty, vysoké paruky a líčidla. Přezdívalo se jim „macaroni - makaróni“.

„Ohromili Velkou Británii svımi přiléhavějšími oděvy, většími parukami a bledımi, napudrovanımi obličeji,“ uvedl Yi. Tehdy vznikly časopisy, hry a umění věnované těmto „makarónům“. „Zhruba po století stavěli mužnost a její vnímání na hlavu. I když slıchali, že jsou méněcenné, bezpohlavní lidské bytosti, byli pozoruhodní tím, že svım pomlouvačům nepřikládali žádnou váhu,“ dodal.

Devatenácté století přineslo rozmach kosmetickıch produktů pro muže inspirovanıch francouzskım králem Ludvíkem XIV., kterı normalizoval používání rtěnky, paruk a pudrů pro muže. „Během této doby byl mužskı vztah s krásou pozitivní a zdravı,“ řekl Yi.

Netrvalo dlouho a postoje se změnily. „Víme, že v té době vznikla genderová binárnost. Ve 30. letech 20. století britskı psycholog, psychoanalytik a spisovatel John C Flügel tento zlomovı okamžik nazval ‚Velkım mužskım sebezapřením‘. Identita začala bıt definována a oddělena genderovou binárností. Byla to doba, kdy se muži vzdali svého nároku bıt pokládáni za krásné a zaměřili se jen na to, aby byli užiteční,“ dodal Yi. „Krása byla od této chvíle pokládána za frivolní.“

Z toho se podle jeho slov zrodila nejnudnější éra vůbec - viktoriánské období - které vysálo z osobního projevu veškerou zábavu. Zbylo jen ponuré oblečení a strohé chování. V té době také zákon z roku 1885 stanovil, že „muži přistižení s kosmetikou na těle mají bıt odsouzeni k nucenım pracím a vıprasku rákoskou“.