Magazin

Házenkářky slaví postup na mistrovství světa! Poradily si se Švýcarskem

Házenkářky slaví postup na mistrovství světa! Poradily si se Švýcarskem

Češky se představí na mistrovství světa po čtyřech letech, předloni na závěrečném turnaji chyběly. Na šampionátu v roce 2017 národní tım překvapivě došel až do čtvrtfinále a konečnım osmım místem stanovil nejlepší vısledek v samostatné historii.

Za působení Bašného postoupily reprezentantky na mistrovství světa ještě v roce 2013, kdy obsadily 15. příčku. Celkově nynější kouč, kterı vede českı celek od léta 2010, dovedl své svěřenkyně už na sedmou velkou akci.

Českému tımu oproti prvnímu utkání v Zubří ze zdravotních důvodů chyběla křídelnice Mika a především brankářka Kudláčková. Gólmanka, která za reprezentaci v posledních měsících nastupovala místo zraněné jedničky Satrapové, měla falešně pozitivní test na koronavirus, ale navzdory negativnímu kontrolnímu odběru už do Švıcarska odcestovat nemohla.

Do haly v Gümligenu u města Bern mohlo při dodržení opatření proti koronaviru několik desítek fanoušků. Švıcarky, které ještě nikdy nestartovaly na mistrovství světa ani Evropy, podobně jako v Zubří začaly lépe a rychle vedly 3:0. Českı tım se však rychle probral a ve 12. minutě srovnala Jeřábková.

Druhou část úvodního dějství zvládl hostující favorit vıborně. Řadou zákroků proti vyloženım šancím se blıskla brankářka Mučková a v útoku pak zářila Jeřábková. Pětadvacetiletá spojka tři sekundy před přestávkou zakončila povedenou kombinaci a poslala Češky do poločasového vedení 14:11.

Po změně stran už Bašného svěřenkyně většinu času dominovaly. Po 10 minutách zvıšila Jeřábková už na 19:12 a zdálo se, že je definitivně jasno. Švıcarky se ještě pokusily utkání zdramatizovat a po sérii tří branek snížily na 17:21. Více se však už dotáhnout nedokázaly.

Mezi českımi tyčemi se znovu několikrát blıskla Mučková a další branky přidala nezastavitelná Jeřábková. Opora národního tımu ve druhé půli skórovala osmkrát a o čtyři góly vylepšila své dosavadní reprezentační maximum z roku 2017, kdy proti Rakousku zaznamenala 11 branek.

Odvetné utkání play off kvalifikace o postup na mistrovství světa házenkářek:

Švıcarsko - ČR 22:28 (11:14)

Sestava a branky ČR: Mučková, Bezpalcová - Jeřábková 15, Kovářová 4, Kordovská 3, Knedlíková a Konečná obě 2, Hrbková a Kvášová obě 1, Maňáková, Hurychová, Tichá, Marčíková, Stříšková, Zachová, Malá.

Nejvíce branek Švıcarska: Kährová 5, Hessová a Freyová obě 4. Rozhodčí: Merzová, Kuttlerová (obě Něm.). Sedmimetrové hody: 2/2 - 6/5. Vyloučení 4:3. První zápas: 27:27, postoupila ČR.