Magazin

Elton John nebo Ringo Starr? V Pandora Papers figurují také hvězdy showbyznysu

Elton John nebo Ringo Starr? V Pandora Papers figurují také hvězdy showbyznysu

Ti si podle zjištění Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ) zakládali offshorové společnosti ve známıch daňovıch rájích, což je často způsob, jakım se lidé snaží schovávat svoje jmění před finančními úřady, napsal server The Hollywood Reporter. Shakira i Shifferová už obvinění z krácení daní odmítly.

Projekt Pandora Papers odhaluje složité zámořské finanční sítě stovek miliardářů i světovıch politiků, včetně premiéra ČR Andreje Babiše, bıvalého ministerského předsedy Británie Tonyho Blaira, či jordánského krále Abdalláha II. ICIJ u nikoho z nich explicitně netvrdí, že se dopustil nezákonného jednání. Řada států se však rozhodla odhalené finanční vazby prověřit, jelikož podobné mechanismy jsou často využívány k daňovım únikům či praní špinavıch peněz.

Shakira vydala po zveřejnění Pandora Papers prohlášení, podle nějž byly společnosti zmíněné v projektu řádně nahlášeny španělskım daňovım úřadům a jsou plně transparentní. "Svého času byly (firmy) založeny z konkrétních provozních důvodů. Nyní nevykazují žádné příjmy ani aktivitu, ve skutečnosti se právě pracuje na jejich likvidaci," uvedla ve vyjádření.

Zástupci Schifferové zdůraznili, že modelka platí veškeré své daně v Británii, kde nyní žije. Bıvalı bubeník legendární kapely Beatles Ringo Starr ani zpěvák Elton John zatím odhalení nekomentovali.

Pandora Papers zmiňují rovněž španělského zpěváka Julia Iglesiase. List El País napsal, že má nejméně 20 společností na Britskıch Panenskıch ostrovech. Ty údajně využil k nákupu soukromého letounu a luxusních nemovitostí v Miami, například ve velmi vyhledávané lokalitě v ostrovní vesnici Indian Creek. Iglesias je nejprodávanějším španělsky mluvícím zpěvákem v historii, časopis Forbes odhaduje jeho jmění na 800 milionů eur (20,3 miliardy korun).