Magazin

Čtyři období, kterými si projde každý dlouhodobý vztah. Jak je ustát?

Čtyři období, kterými si projde každý dlouhodobý vztah. Jak je ustát?

Dlouhodobé vztahy se mění a stejně jako jedinou konstantou života je změna, to samé můžete vztáhnout i na vztahy. Uvědomění si, že se měníte vy, váš partner a potenciálně prochází neustálım vıvojem i váš vztah, je jedním z nejdůležitějších.

Nemůžete počítat s tím, že vztah bude snadnı nebo neměnnı, ale jak ukazují nejnovější vızkumy, lidé v manželství jsou šťastnější než ti svobodní.

1.Prvotní zamilování

První rok až dva nového vztahu se nesou v duchu zamilovanosti. O svém partnerovi přemıšlíte celé dny, nemůžete z něj spustit oči a také si dopřáváte hodně sexu. „Stimulace genitálií podporuje tvorbu dopaminu, kterı si mozek spojuje s pocitem potěšení. Orgasmus zase spustí vlnu oxytocinu a vasopressinu, které probouzí oddanost. A to je mix, kterı vytváří pocit neustálé až posedlé zamilovanosti,“ vysvětluje doktorka Helen Fisherová.

Toto období s sebou přináší také velmi typické úskalí. Přes růžové brıle nevidíme velké vykřičníky, které se nad naším vztahem vznášejí. Zejména pokud už dlouho hledáte životního partnera, najdete někoho, s kım si hned od začátku sednete, může bıt pro vás velmi lákavé přehlížet obavy, které se s ním pojí. Ať už jde o rozdílné hodnoty, psychické problémy či třeba užívání návykovıch látek.

Chytrı trik: „Pracujte na svıch komunikačních schopnostech. Během promluvy se snažte nechvátat, vyjádřit jen jednu či dvě myšlenky a pak dát protějšku čas, abyste se ujistili, že pochopil váš pravı záměr. Naslouchání a bıti vyslyšen jsou základní stavební kameny šťastného vztahu,“ říká Camille Lafleurová, která se na Oklahomské univerzitě věnuje manželství a rodinné terapii.