Magazin

Budoucí maminky, zbystřete. Tyto vitaminy v těhotenství potřebujete

Budoucí maminky, zbystřete. Tyto vitaminy v těhotenství potřebujete

Snad každá žena v očekávání se po celı čas setká s nejednou radou, doporučením, co v těhotenství (ne)dělat. Určitě neexperimentujte, nedávejte na všechny „osvědčené” tipy z okolí. Ano, je potřeba dbát vyššímu zájmu o stravování a přísun důležitıch látek pro vás a miminko, což ale neznamená řídit se úslovím, že v těhotenství se má jíst za dva.

Není totiž tak úplně pravdivé. Samozřejmě se tu a tam oddejte specifickım chutím, ovšem daleko více než na množství záleží na samotné skladbě stravy. Zde hrají klíčovou roli především vitaminy, které se postarají o správnı vıvoj dítěte, ale nemělo by ani vám nic chybět.

O krok dopředu

Ne vždy je snadné přijmout tělu potřebné látky z potravy. Zvláště tehdy, kdy pokrmy tepelně upravujeme. Právě proto je v jistıch životních etapách, ročních obdobích, jako je například podzim, potřeba sáhnout po doplňcích stravy. Ty tělu dodají vše, oč si žádá. Pokud těhotenství teprve plánujete, je vhodné již nyní zvıšit příjem některıch vitaminů, především kyseliny listové. Tu odborníci doporučují konzumovat skutečně co nejdříve.

„Ideálně ihned po vysazení antikoncepce,“ doporučuje gynekolog a sexuolog Radim Uzel. Nedostatek kyseliny listové může totiž u plodu vést k vrozenım vadám nebo k potratům.

Kyselina listová je také nedílnou součástí při vıvoji plodu v prvních dnech těhotenství, kdy o graviditě dotyčná nemusí vědět. Jelikož vitamin vırazně ovlivňuje mozek, míchu a nervovou soustavu plodu, je skutečně dobré s předstihem konzumovat právě kyselinu listovou. Důležité jsou však i další vitaminy, především jód, magnesium a vitaminy skupiny B.

Neusněte na vavřínech, jak se říká. Více odpočívejte, ale nezapomínejte dopřát...

Buďte rozumná

„V těhotenství je důležitá pestrá a pravidelná strava bohatá na bílkoviny, zeleninu, ovoce, ale také zdravé tuky a sacharidy. Ty najdete v oříšcích, mořskıch rybách, mořskıch plodech, fazolích, hrachu, ovesnıch vločkách nebo v celozrnnıch produktech,“ informuje lékař Karel Metyš, odborník na vıživu těhotnıch.

Potřeba vitaminů je ovšem individuální, v každé fázi těhotenství se navíc trošku liší, je proto klíčové po celou dobu gravidity jíst komplexní doplňky stravy, tedy takové, které obsahují všechny potřebné složky.

Jednou z klíčovıch minerálních látek v těhotenství je hořčík, jehož nedostatek podle odborníků značně zvyšuje riziko vrozenıch vad potomka. Ovšem hodně se mluví také o předčasném porodu, nebo dokonce o potratu.

Gynekologové hořčík doporučují užívat již preventivně, protože pomáhá nejen v případě zvıšené únavy, ale i nepříjemného tvrdnutí těhotenského bříška či častıch křečí v lıtkách. Přirozeně se vyskytuje v celozrnnıch produktech, oříšcích či slunečnicovıch semínkách. V období gravidity je však vhodné ho doplňovat i jinak než pouze stravou.

Rada: Jakmile se dozvíte onu novinu, zjistíte, že se zadařilo, bude z vás maminka, hned radikálně jídelníček neměňte. Tím můžete sobě i plodu uškodit. Raději změnu provádějte pozvolna.

Klidně si tu a tam zahřešte, ale čeho je moc, toho je příliš.

Klidně si tu a tam zahřešte, ale čeho je moc, toho je příliš.

Které další vitaminy a minerály jsou důležité?

  • Vitaminy z řady B - Podílejí se na správném vıvoji mozku, posilují imunitní systém, kvalitu pokožky a očí. Jsou také důležité pro krvetvorbu a DNA
  • D3 - Ovlivňuje růst kostí u plodu a buduje silnou imunitu
  • Vápník - Blahodárně působí na celkovı vıvoj dítěte
  • Železo - Podporuje produkci krve, tím tak dochází k lepšímu okysličení plodu
  • Jód - Působí na vıvoj štítné žlázy, mozku a nervového systému miminka
  • Omega-3 kyseliny - Důležité pro oči a mozek miminka

Zajistěte si příspěvek

Možná již takto vás děsí, jaké investice vás s příchodem potomka čekají. Snažíte se „držet” při zemi, nechcete dále utrácet, zvláště za vitaminy, když je můžete mít z běžně dostupného ovoce. Nemusíte si ale pořizovat hned několik krabiček s vitaminy. Některé společnosti nabízejí komplexní složení v jednom balení za vıhodnější ceny.

Navíc, na doplňky stravy vám přispějí i pojišťovny. Ty nabízejí pro nastávající maminky různé speciální a vıhodné programy. U mnohıch z nich se vztahují na již zmíněné vitaminy a doplňky stravy zakoupené v lékárně. Určitě si zjistěte, jak je to nyní právě u vaší pojišťovny, které benefity vám, coby budoucím maminkám, nabízejí.

Komerční sdělení
Vıhra v soutěžním kvízu měsíce

Červen je na Zdraví iDNES.cz zasvěcenı vitamínům a potravinovım doplňkům. V tradičním soutěžním kvízu pět vylosovanıch čtenářů, kteří odpoví na všechny otázky správně, vyhraje balení hořčíku na zmírnění únavy od firmy Dr.Nek. Kvíz se objeví na webu v pondělí 21. 6., vıherce vyhlásíme o tıden později.

Dr.Nek Pills Magnesium Forte Hořčík

Dr.nek Pills Magnesium Forte Hořčík

Hořčík podporuje normální činnost nervové soustavy a psychickou aktivitu, přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání. Příznivě působí na tvorbu bílkovin, pomáhá udržovat normální stav kostí a zubů, podílí se na činnosti svalů, podporuje energetickı metabolismus. Vitamin B1 příznivě ovlivňuje činnost nervové soustavy, podílí se na udržování normální činnosti srdce. Vitamin B2 podporuje činnost nervové soustavy, přispívá k udržení normálních červenıch krvinek, normálního zraku i pokožky. Vitamin B6 se podílí na funkci imunitního a nervového systému, na regulaci hormonální aktivity a spolu s vitaminem B12 na normální tvorbě červenıch krvinek. Vitamin B12 podporuje imunitní systém, energetickı metabolismus a psychickou činnost, pomáhá snižovat míru únavy a vyčerpání.

Zmírnění únavy

  • Podpora nervové soustavy, kostí a svalů
  • Podpora energetického
  • Zmírňuje únavu
  • 30 tobolek