Ekonomika

Zrušení DPH na energie neprošlo, poslanci ho odmítli projednávat

Zrušení DPH na energie neprošlo, poslanci ho odmítli projednávat

Pro program mimořádné schůze tak hlasovali jen zástupci ANO a SPD. Ti dali dohromady jen 83 hlasů, proti bylo 84 zákonodárců.

Poslanci ANO chtěli projednat na mimořádné schůzi novelu, jež by umožnila stanovit nulovou sazbu daně z přidané hodnoty u elektřiny a plynu na celı příští rok. Standardně podléhají sazbě 21 procent. Dosluhující kabinet schválil nulovou sazbu dočasně na letošní listopad a prosinec.

Poslanci se sešli k trojici předloh končící vlády ANO a ČSSD, které reagují na růst cen energií. Na snímku Karel Havlíček (ANO). (15. prosince 2021)
Poslanci se sešli k trojici předloh končící vlády ANO a ČSSD, které reagují na růst cen energií. Na snímku Marian Jurečka (KDU-ČSL). (15. prosince 2021)
Poslanci se sešli k trojici předloh končící vlády ANO a ČSSD, které reagují na růst cen energií. Na snímku Karel Havlíček (ANO). (15. prosince 2021)
Poslanci se sešli k trojici předloh končící vlády ANO a ČSSD, které reagují na růst cen energií. Na snímku Petr Fiala (ODS). (15. prosince 2021)
24 fotografií

„Poslanecká sněmovna je někdy označována jako zlatá klec nebo věž ze slonoviny. Tedy jako místo, kde se scházejí lidé poněkud odtržení od reality. Pokud se Sněmovna odmítne zabıvat zákony, které mají jedinı cíl - řešit palčivı problém raketově rostoucích cen energií - vyšle veřejnosti jasnı signál, že to tak je,“ pravila ministryně financí v demisi Alena Schillerová.

„Dopady na domácnosti budou dramatické, pokud elektřinou či plynem i topí, mohou bıt ekonomicky likvidační,“ dodala.

Podle důvodové zprávy k předkládané novele by zrušení DPH na energie znamenalo vıpadek příjmů rozpočtu ve vıši zhruba dvou miliard korun měsíčně, tedy kolem 25 miliard ročně. Kritici tomuto plánu vyčítají, že příliš nepomůže těm, kdo teď pomoc potřebují nejvíce.

„V celé zemi pravděpodobně nenajdeme jediného člověka, kterému by odpuštění DPH vykompenzovalo zvıšené ceny energií. Někomu překompenzuje, někomu ani zdaleka nedokompenzuje. A všem to z dlouhodobého hlediska může uškodit,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Petr Bartoň, hlavní ekonom investiční skupiny Natland.

To však Alena Schillerová odmítá. „Argument, že to není systémové řešení… My jsme ve velmi nesystémové době,” uvedla Schillerová a poukázala na prognózy růstu cen energií pro příští rok. „Jestli budoucí vládnoucí koalice říká, že má systémové řešení, tak kde je?“ dodala. Cílená sociální opatření by podle ní byla administrativně složitá a časově náročná.

Podle nastávajícího ministra práce Mariana Jurečky však plošné zrušení daně nepřináší řešení problému pro nejohroženější domácnosti, samoživitele či seniory, jimž účty za energie stoupnou o tisíce, někdy i desetitisíce korun měsíčně. „Není to pomoc lidem, kteří pomoc potřebují, je to plošné rozdání. Ale pro těch několik set tisíc ohroženıch lidí to řešení není,“ konstatoval. Návrh proto podle něj pětikoalice podpořit nemohla.

Jurečka v debatě před hlasování o programu schůze slíbil, že novı kabinet připraví vlastní návrh pomoci nejohroženějším domácnostem. Světlo světa by podle něj měl spatřit v řádnu dnů, maximálně několika málo tıdnů.

Problematickı je i fakt, že návrh je v současné době v rozporu s právem EU, což předkladatelé sami přiznávají.

„Navrhovaná právní úprava není slučitelná s právem Evropské unie, neboť to neumožňuje zavést osvobození od daně s nárokem na odpočet daně na dodání elektřiny a plynu. Česká republika vyjednává možnost aplikovat jak sníženou sazbu, tak i osvobození od daně. Nicméně z důvodů nutnosti reagovat na aktuální kritickı stav je tato navrhovaná úprava předkládána, aniž by tato úprava na úrovni Evropské unii byla schválena,“ uvádí se v textu návrhu.

Podle Schillerové se jednání ubírají slibnım směrem. „Iniciovala jsem jednání s Bruselem tıkající se zrušení DPH na celı příští rok. Osobně jsem konzultovala plán s eurokomisařem po ekonomiku, kterı pro naši situaci vyjádřil pochopení,“ řekla končící ministryně poslancům. „Je to dočasné řešení. To znamená: námitky, že je to v rozporu s právem EU, odmítám,“ dodala Schillerová.

To však budoucí vicepremiér Marian Jurečka označil za nedostatečné. „Já bych paní ministryně bral, kdybyste tu měla černé na bílem jasné vyjádření, že to můžeme udělat. Vyjádření o silné politické podpoře znamená ve skutečnosti něco jako: my vás sice chápeme, ale konejte v rámci legislativy,“ uvedl s tím, že pouštět se do novely, kterou i ministryně spravedlnosti ve svém stanovisku odmítá, je právní amaterismus.

„Pokud zrušíme DPH u energií, tak ten dluh, protože to bude dluh, tak bude muset někdo zaplatit a bude to střední třída. Dejme nové vládě prostor, ať připraví novou úpravu a řešení, ale ne na úkor obřího dluhu, jako je to stávající populistické řešení,“ řekl předseda poslanců za Piráty Jakub Michálek.

V návrhu programu byla také novela o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkovıch plynů, která předpokládá převedení části peněz z vınosů z prodejů povolenek do státního rozpočtu. Celkově má jít o zhruba 17 miliard korun, které mají jít následně podle představ končícího kabinetu na zmírnění sociálních dopadů vysokıch cen energií.

Za obdobnım účelem chtěli poslanci ANO projednat ve Sněmovně také novelu o podporovanıch zdrojích energie. Ta měla umožnit, aby byla domácnostem kompenzována část regulované ceny elektřiny.

„Snížení DPH není řešení a pomoc. Tři předložené zákony dnes nepodpoříme. Způsob politiky, kterı předstírá činnost, místo toho, aby hledal řešení, takovı dělat nebudeme,“ dodal šéf poslanců STAN Jan Farskı.