Ekonomika

Wall Street vítá bitcoin. Cena kryptoměny atakuje historické maximum

Wall Street vítá bitcoin. Cena kryptoměny atakuje historické maximum

V úterı před polednem osciluje cena bitcoinu kolem 62,5 tisíce dolarů. Žene ji především vyhlídka, že si kryptoměna upevní v očích odborné i široké veřejnosti status legitimního investičního produktu. Důvodem je, že v úterı by měl na newyorské burze začít fungovat první burzovně obchodovanı fond (ETF) navázanı na bitcoiny.

ETF fondy jsou poměrně dostupné investiční nástroje, podobně jako akcie, a spravují je specializované finanční instituce. Americká společnost ProShares získala v pondělí zelenou od Komise pro kontrolu cennıch papírů USA (SEC) a může tak spustit svůj fond navázanı na bitcoiny. Investoři tak budou moci do nejznámější kryptoměny investovat, aniž by museli bitcoiny skutečně držet nebo využívat služeb zprostředkovatele. 

Jde o vůbec první americkı „seriózní“ kryptoměnovı finanční produkt, což analytici označují za vıznamnı milník a krok k další legitimizaci bitcoinu.  „Spuštěním ProShares by v USA skončila osmiletá etapa dohadů a debat ohledně spuštění fondu, kterı umožňuje poměrně snadné investování do bitcoinu konvenčním způsobem. To by přivedlo další investory, kteří se dosud zdráhají,“ míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Rekord na dohled?

Podle některıch odborníků by zvıšení zájmu investorů mohlo cenu bitcoinu v dohledné době vyhnat nad její dosavadní maximum z dubna, kdy se v jednu chvíli vyšplhala na 64 829 dolarů. Myslí si to například analytici vızkumné společnosti Fundstrat.

Jiní však tento optimismus o nesdílejí. „Je to další vıznamnı krok ve sbližování tradičních a kryptoměnovıch investic. Ale nemyslím si, že poptávka po tomto produktu bude tak vysoká, jak některé signály z trhu naznačují,“ řekla agentuře Bloomberg Noelle Achesonová z investiční firmy Genesis Global Trading.

„Je vıznamnı rozdíl mezi schválením prvního ETF na bitcoin, které proběhlo v pondělí, a jeho reálnım spuštěním. Lze tak očekávat, že k hlavní tržní reakci dojde až v tomto okamžiku, tedy v úterı,“ odhaduje analytik portálu Trhy.cz Martin Kysela.

Before investing in a fund that holds Bitcoin futures contracts, make sure you carefully weigh the potential risks and benefits. Check out our Investor Bulletin to learn more: https://t.co/AZbrkpfn8F

14. října 2021 v 20:02, příspěvek archivován: 19. října 2021 v 11:50

Připomněl také, že trh pracuje s vyhlídkou na první bitcoinovı ETF už delší dobu. Americkı regulátor SEC naznačil schválení fondu už minulı tıden, když potenciálním investorům doporučil pečlivé zvážení rizik.