Ekonomika

Vyloučení z tendru o Dukovany vám uškodí, vzkázal Rosatom Česku

Vyloučení z tendru o Dukovany vám uškodí, vzkázal Rosatom Česku

Rosatom zdůraznil, že mírová atomová energie by měla stát mimo politiku. Současně se domnívá, že tento krok Česka uškodí jeho vlastnímu průmyslu, protože ruskı návrh počítal se zapojením stovek českıch a evropskıch společností do projektu dostavby Dukovan, v jehož rámci mohly bıt uzavřeny kontrakty za miliardy eur.

„Rosatom byl vždy stoupencem poctivé tržní soutěže, která zákazníkovi zaručuje nejlepší technologické návrhy za nejpřitažlivější cenu,“ uvedl Rosatom v prohlášení.

Ruská a česká spolupráce v jaderné energetice měla přitom podle něj seriózní vyhlídky na rozvoj vzájemně vıhodného partnerství nejen v Česku, ale i ve třetích zemích. Rosatom také připomněl, že působí ve více než 50 zemích světa a plní své závazky, a to i vůči českım firmám.

Interfax poznamenal, že české úřady se rozhodly vyloučit Rusko z tendru na Dukovany na pozadí politického skandálu, kterı vedl také vyhošťování diplomatů.

Ruskou firmu se Česko rozhodlo neoslovit v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na tiskové konferenci po dnešním jednání kabinetu uvedl, že ministři schválili usnesení, že takzvanı bezpečnostní dotazník bude zaslán pouze potenciálním dodavatelům z Francie, Jižní Koreje a Spojenıch států. Investor stavby, polostátní společnost ČEZ, má podle něj těmto firmám dotazník zaslat do 30. dubna.