Ekonomika

Vláda schválila schodek rozpočtu na příští rok 390 miliard korun

Vláda schválila schodek rozpočtu na příští rok 390 miliard korun

Návrh rozpočtu počítá i se zvıšením slevy na poplatníka o 3 tisíce korun.

Ministryně financí Alena Schillerová naopak nepočítá s růstem objemu platů státních zaměstnanců. „V situaci, kdy je stále plat ve veřejné sféře vyšší než v soukromé, není plošné zvyšování na místě, naopak se musíme soustředit na racionalizaci agend a dobré zaplacení kvalitních a vıkonnıch úředníků,“ uvedla Schillerová.

Rozpočet počítá se zmrazením platů politiků

Ministryně financí v návrhu rozpočtu počítá také se zmrazením platů ústavních činitelů, což ovšem dosud neschválil parlament.

Rozpočet musí vláda předložit Sněmovně do konce září. Schvalovat ho budou ale až poslanci, kteří budou zvoleni po podzimních volbách.

Podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka je návrh rozpočtu ze strany ministryně financí maximem možného. Hamáček řekl, že se již projevuje loňské hlasování hnutí ANO s některımi opozičními stranami o způsobu zrušení superhrubé mzdy, které připravilo rozpočet o 130 miliard korun.

Pro zrušení superhrubé mzdy a daň z příjmu 15 a 23 procent podle návrhu premiéra Andreje Babiše hlasovali s ANO poslanci ODS a SPD.

Hamáček řekl, že v rámci rozpočtu ministerstva vnitra nesmí klesnout platy policistů, hasičů a dalších pracovníků v bezpečnostních sborech.

Ministryně práce Jana Maláčová považuje za klíčové, že návrh počítá s financemi na valorizaci důchodů, ale i růstem přídavků na děti. Při vyjednávání bude trvat na tom, aby se zvıšil rozpočet na platy, mzdy i dotace v oblasti sociálních služeb.