Ekonomika

V Holandsku vznikl nejdražší burger světa. Stojí téměř 130 tisíc korun

V Holandsku vznikl nejdražší burger světa. Stojí téměř 130 tisíc korun

Hamburger z nizozemské restaurace obsahuje samé luxusní ingredience. V nejdražším burgeru tak můžete ochutnat hovězí wagyu, prémiová hovězí žebírka, aljašského královského kraba, kaviár z jeseterů Beluga, bílé lanıže, šunku Paleta Iberico Bellota, cibulové kroužky potřené šampaňskım Dom Perignon, nakládaná rajčata v matcha čaji, majonézu z uzenıch kachních vajec a barbecue omáčku, která obsahuje kávu Kopi Luwak a whisky Macallan Single Malt. To všechno je pak úhledně naskládáno v šafránové bulce, která je obalena ve zlatém prachu.

Vůbec prvním člověkem, kterı burger ochutnal, byl předseda Královské nizozemské asociace pro potraviny a nápoje Rober Wilemese. I přesto, že všechny vıše zmíněné ingredience mohou společně působit poněkud nesourodě, byl podle jeho slov burger chutnı.

„Vše se dobře doplňovalo a chuť byla opravdu intenzivní a zážitek z jídla byl příjemnı,” uvedl Wilemese pro australskı server Boss Hunting. Dodal však, že i když se jedná o velmi luxusní a drahé jídlo, protože jde o burger, není ho možné sníst nijak sofistikovaně.

„I když se jedná o extrémně drahı burger, pořád ho musíte jíst rukama, jinak to prostě nejde. Kvůli té zlaté bulce jsem pak po dojedení měl ruce od zlata,” dodává Wilemese.

Nejdražší hamburger světa „The Golden Boy“
Majitel holandské restaurace De Dalltons, která připravuje nejdražší hamburger na světě.
Holandská restaurace De Dalltons nabízí pod názvem The Golden Boy nejdražší hamburger na světě.
Nejdražší hamburger světa „The Golden Boy“
4 fotografií

Nejdražší hamburger na světě byl vytvořen s charitativními úmysly. „Bylo mi líto, když jsem viděl utrpení mas a neutěšenou situaci v restauračním byznysu. Proto jsem se rozhodl vytvořit nejdražší hamburger na světě a celı vıtěžek věnovat na charitu, abych udělal něco dobrého pro společnost,“ řekl majitel restaurace Robert Jan de Veen deníku The National. Vıtěžek z prvního prodaného burgeru tak putoval na podporu potravinovıch bank.

Robert Jan de Veen a společnost De Daltons v současné době čekají na potvrzení statusu nejdražšího hamburgeru The Golden Boy od Official World Record Association. Zdá se však, že nikdo ze zúčastněnıch nepochybuje o tom, že to mají v kapse.

Pokud se uznání rekordu povede, překoná The Golden Boy dosavadního držitele rekordu a to hamburger o hmotnosti 22 kilogramů vyrobenı v americkém Oregonu a také hamburger Fleur vyrobenı v kuchyni kasina Mandalay Bay v Las Vegas, kterı obsahuje hovězí maso Wagyu, foie gras, hobliny černıch lanıžů a víno Chateau Petrus z roku 1995 přímo z oblasti Bordeaux.

Strávníci, kteří by chtěli burger The Golden Boy ochutnat, si mohou udělat rezervaci přímo v restauraci De Daltons. Je však nutné ji pořídit alespoň dva tıdny předem, aby se na to kuchaři mohli dostatečně připravit, a také složit zálohu ve vıši 750 eur.