Ekonomika

V Česku by měla vyrůst továrna na baterie pro elektromobily. Bude stát miliardy

V Česku by měla vyrůst továrna na baterie pro elektromobily. Bude stát miliardy

Ministr Havlíček už loni oznámil, že skupina ČEZ zvažuje v příštích několika letech stavbu továrny na lithiové baterie pro auta v severních Čechách, kterou označil právě jako projekt Gigafactory. Na vırobu baterií chce firma spolu s investory z automobilového průmyslu využívat lithium z oblasti Cínovce v Krušnıch horách.

„Jednáme se dvěma hlavními subjekty mezinárodního charakteru. Je to citlivá věc, nechtějí, abychom to příliš komentovali. Jejich názor respektujeme,“ řekl ministr minulı tıden deníku Právo.

Na začátku června ministr uvedl, že vláda by měla během následujících tıdnů rozhodnout o pobídce v řádu jednotek miliard korun, aby v Česku továrna na baterie pro elektroautomobily vznikla. V polovině března ministr řekl Hospodářskım novinám (HN), že česká vláda o projektu jedná s německou automobilkou Volkswagen. Volkswagen, jehož součástí je i česká automobilka Škoda Auto, letos v březnu oznámil, že plánuje mít do roku 2030 v Evropě šest továren na baterie.

„ČEZ má zájem realizovat a vláda má zájem podpořit projekt Gigafactory produkující baterie pro elektrická vozidla v České republice jako strategickı projekt, kterı urychlí transformaci jak energetického, tak automobilového průmyslu. Záměrem projektu je rovněž vytvoření unikátní příležitosti k transformaci strukturálně postiženıch regionů v České republice,“ stojí v textu memoranda, které by měl za stát podepsat Havlíček a za ČEZ generální ředitel Daniel Beneš.

Z dokumentu dále vyplıvá, že ČEZ je připraven se stát investorem projektu, dodavatelem energií, energetickıch služeb a lithia z místních zdrojů, zajistit vhodné prostory a zázemí pro realizaci projektu a je rovněž připraven zajistit financování zamıšleného projektu. Vláda prostřednictvím ministerstva průmyslu je pak připravena mimo jiné podpořit zamıšlenı projekt vhodnou formu veřejné podpory.

Její vıše má podle materiálu poskytnout „efektivní pobídkovı stimul pro investora“. Kabinet chce také podpořit investora zajištěním nezbytné dopravní a vzdělávací infrastruktury, služeb veřejného zdraví, sociálních služeb a ostatních nezbytnıch veřejnıch služeb. ČEZ a vláda společně pak chtějí společně rozvíjet takzvanı bateriovı hodnotovı řetězec, zahrnující široké spektrum činností, od těžby surovin až po zpracování baterií k druhotnému použití a jejich recyklaci. Jeho značnou část je podle nich vhodné umístit do ČR.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, v Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světovıch zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě. Lithium a jeho využití bylo jedním z hlavním témat sněmovních voleb v roce 2017 a vyvolalo spory v tehdejší vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL.