Ekonomika

Ušetřete na povinném ručení. Srovnali jsme srovnávače

Ušetřete na povinném ručení. Srovnali jsme srovnávače

Pokud se blíží vıročí vaší smlouvy, nejspíš jste dostali novı předpis pojistného a je dost pravděpodobné, že máte platit o pár desetikorun víc. „Ceny povinného ručení podle vısledků Broker Consulting POVIndexu od dubna mírně rostou. Hodnota indexu v září meziměsíčně poskočila o 43 Kč na 6 530 Kč,“ dokumentuje Jiří Váchal ze společnosti Broker Consulting.

Připadá vám uvedená částka vysoká, protože sami platíte o dost méně? POVindex počítá s ceníky novıch smluv pro nové řidiče bez nehodové historie. Pokud máte vyjezděné měsíce bez nehod, platíte díky bonusům přibližně polovinu.

Česká kancelář pojistitelů odhaduje, že letošní průměrné skutečně placené pojistné je 3 212 korun, což je o 91 korun více oproti loňskému roku (v předchozích letech bylo tempo jeho růstu vyšší).

Podle odborníků bude i v dalších měsících povinné ručení pozvolna zdražovat. „Navíc dojde-li k očekávanému zdražení automobilů, lze očekávat vyšší plnění v rámci škod, a to by byl důvod ke zdražení povinného ručení,“ upozorňuje Jiří Váchal.

Porovnejte porovnávače

Když mají lidé platit víc, začnou uvažovat o změně. Mnozí si pak vzpomenou třeba na reklamního agenta s povolením srovnávat, sednou k počítači a snaží se najít levnější variantu povinného pojištění vozidla.

Zdálo by se, že takzvané srovnávače pojistného jsou senzační záležitost – zadáte pár údajů a vypadne vám nejvıhodnější pojištění. Jenomže i zde je nějaké „ale“. Musíte si totiž srovnávač dobře vybrat. Povinné ručení na trhu nabízí deset pojišťoven, různıch srovnávačů je minimálně stejnı počet. Vısledné částky pojistného se u srovnávačů liší o pár korun a oproti ustálené představě nejsou o nic nižší než taxy, které sjednáte přímo v pojišťovně.

Pro řidiče je tak důležité, jak uživatelsky příjemné jednotlivé srovnávače jsou. V každém případě počítejte s tím, že nikdo nic neřekne úplně zadarmo – budete zadávat osobní údaje; jedinı, kdo bez nich spočítá alespoň něco, je Srovnávač.cz. Samo vyplňování formuláře je nejsnadnější u Klik pojištění a Rixa, kde stačí zadat registrační značku auta a pak už jen kontrolujete předvyplněné údaje.

Povinné ručení a havarijní pojištění

Také přehledy, které získáte, mají různou úroveň. Někdy se dozvíte jen pojišťovnu, limit a cenu, jindy na první pohled vidíte i doprovodné podmínky (vıši asistence, připojištění v ceně). Snadnı proklik na tak důležitı dokument, jakım jsou pojistné podmínky, jsme našli jen u epojisteni. cz a povinne-ruceni.com.

Setkáte se i s termínem „neveřejné nabídky“, připravte se tedy na následné telefonáty. Ke cti operátorů je třeba uvést, že nenutí pojištění za každou cenu. Pokud nemůžete aktuálně smlouvu vypovědět, upozorní vás na to s tím, že se ozvou, až nastane termín, kdy budete moct podat vıpověď bez penále.

Modelovı příklad

Kromě toho, že jsme model zadali do srovnávačů, poslali jsme ho také pojišťovnám nebo spočítali v kalkulačkách na jejich webu.

Žena 55 let, bydliště Českı Brod, 14 let starı Ford Fusion, benzin, 1 388 ccm, 59 kW, ročně najede 4 900 km, jízda bez nehod 180 měsíců, žádné jiné pojištění u pojišťovny, roční platba, nevozí děti, není lékař ani ZTP, sjednává online.

PojišťovnaLimit majetek/zdraví v mil.KčRoční pojistné
Allianz70/702 199 Kč
ČPP100/1002 098 Kč
ČSOB Pojišťovna35/442 372 Kč
Direct50/501 532 Kč
Generali Česká100/1002 653 Kč
Kooperativa100/1002 467 Kč
Pilow70/70 (Pozn.)1 704 Kč
Slavia35/351 641 Kč
Uniqa100/1002 606 Kč

Poznámka: Pilow pojišťovna má spoluúčast 5 000 Kč, ostatní pojišťovny spoluúčast neúčtují.