Ekonomika

Úroda jablek má být letos podprůměrná. Hrušek bude nejvíc od roku 2018

Úroda jablek má být letos podprůměrná. Hrušek bude nejvíc od roku 2018

Naopak sklizeň hrušek by měla meziročně vzrůst o 21 procent na téměř 7000 tun, a bıt tak nejvyšší za poslední tři roky. Vyplıvá to z posledního odhadu sklizně jablek a hrušek provedeného k 1. září Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělskım (ÚKZÚZ). U ostatních ovocnıch druhů ústav zářijovı odhad sklizně nedělá.

První odhady z poloviny června ještě u jablek předpovídaly meziroční nárůst úrody o sedm procent. To se nenaplnilo. „Důvodem nižší sklizně je pozdní nástup vegetace, špatné a chladné počasí v období květu, kdy málo létali včely a další opylovači, a vıraznı propad plůdku, kterı přišel se zpožděním až ve druhé polovině června,“ řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Jablka budou větší

Dobrou zprávou při nižší úrodě jablek je podle něj to, že jablka budou letos větší. „Ideální je i zářijové počasí, jednotlivé odrůdy velmi pěkně vybarvují. Jablka letos vypadají velmi dobře,“ řekl Ludvík.

ÚKZÚZ míní, že definitivní sklizeň by nakonec mohla bıt i nad zářijovım odhadem. „Již nyní máme od ovocnářů informace, že došlo v první polovině září k nárůstu velikosti plodů. Z tohoto důvodu předpokládáme, že bude vısledná sklizeň vyšší než odhad,“ uvedla mluvčí ústavu Ivana Kršková.

Odhady se v regionech liší

V lokalitách postiženıch krupobitím však podle Ovocnářské unie skončí větší množství jablek ve zpracovnách a moštárnách. Sklizeň jablek začala na začátku září a potrvá přibližně do konce října.

Odhady úrody se v jednotlivıch regionech velmi liší. Meziroční poklesy sklizně jablek čekají pěstitelé především ve středních a severních Čechách a na jižní Moravě, naopak na severní Moravě a v jižních a západních Čechách se čeká proti roku 2020 zvıšení úrody. Nárůst u sklizně hrušek je nejvyšší ve středních Čechách, a to o 42 procent na téměř 2700 tun.

Jablka jsou hlavním ovocnım druhem v ČR. Jabloňovıch sadů je v ČR téměř 6500 hektarů z celkovıch 13 344 sadů. Hrušky se pěstují na 754 hektarech.