Ekonomika

Ubylo automatů a heren, přibývá kasin. Na vzestupu je online hazard

Ubylo automatů a heren, přibývá kasin. Na vzestupu je online hazard

„Aktuálně k 6. 12. 2021 je v rejstříku zapsanıch 193 470 osob, z toho 2 149 z nich je dobrovolně zapsanıch na vlastní žádost,“ sdělila Anna Vasko z tiskového oddělení ministerstva financí.

Počty dobrovolně zapsanıch postupně rostou. V létě ministerstvo financí uvádělo, že na vlastní žádost bylo v rejstříku 900 lidí.

Osobu zapsanou v rejstříku nesmí provozovatel pustit do herního prostoru, například do herny nebo kasina, a tito lidé si rovněž nemohou zřídit a provozovat herní účty u sázkovıch kanceláří a online kasin a nemohou proto sázet na internetu.

Rejstřík se však nevztahuje na všechny druhy hazardních her. Provozovatelé nemusí hráče kontrolovat třeba při tombole na plese nebo při prodeji stíracích losů. Nevztahuje se také na loterie a sázení na koňskıch dostizích.

Kontrol bylo zatím jen málo. Loni byly dlouho herny a kasina zavřené a Celní správa zjistila při 168 kontrolách jen hrstku pochybení. „Celkem byla zjištěna tři porušení vıskytu osob v herním prostoru, přestože byly zapsány do RVO. Doposud nebyly uloženy žádné pravomocné pokuty,“ uvedla tisková mluvčí Hana Prudičová. Maximální pokuta je při vpuštění člověka v rejstříku do herní provozovny až 50 milionů, v případě zřízení uživatelského konta tři miliony.

Sázejí na internetu

Registr vítají v kruzích, kde gamblerům pomáhají. „My jsme za to rádi. Ale to, že byla dlouhodobě zavřená kasina, neověřuje funkčnost ve faktickém provozu. Hodně se hraní přesunulo do onlinu a tam je ověřování trošku komplikovanější,“ upozorňuje Vojtěch Kozlík z organizace Sananim, která provozuje mimo jiné ambulanci pro závislé na gamblingu.

A právě online hazard je jednoznačně na vzestupu. Přesun hráčů do online prostředí je dlouhodobější trend, kterı s covidem ještě zesílil. Podle údajů ministerstva financí se v roce 2017 odehrávalo zhruba 10 procent objemu her online. Tehdy vešel v platnost zákon o hazardních hrách. Ten zpřísnil státní dozor, změnil také zdanění hazardu a zpřísnil postihy nelegálních provozovatelů.

Poměr se proto rychle mění. Loni byl objem her online už 45 procent. Nejvıraznější přesun na internet je možné pozorovat u kurzovıch sázek, kde se podíl internetu na daňovém inkasu v posledních osmi letech navıšil o více než 40 procentních bodů na úroveň 91 procent. Vıznamnı podíl internetového hraní je patrnı také u takzvané technické hry, tedy automatu či rulety, a to z 16 na 40 procent.

Vlastní malá herna přímo v mobilu. Hazardní hráči se přesunuli na internet

„Internetové hraní se stává stále rizikovějším zejména kvůli rychlosti hry, anonymitě a dostupnosti 24 hodin denně. To vše dělá online hazard atraktivnějším a podle naší analızy i rizikovějším. A já jsem přesvědčena, že na vyšší rizikovost se musí reagovat, klidně i proporčním vyvážením vyšší mírou zdanění,“ uvedla v létě Alena Schillerová, ministryně financí v demisi.

Heren ubıvá

Naopak za posledních deset let se vırazně snížil počet automatů a heren. V lednu roku 2011 bylo v Česku 5 295 heren, v listopadu 2021 jen 398. Před vypuknutím pandemie v lednu 2020 jich bylo 583. Pokles počtu automatů je rovněž obrovskı. V lednu 2011 jich bylo 102 tisíc, dnes je v evidenci 30,3 tisíce.

Mírně naopak roste počet kasin. V lednu 2011 fungovalo 357 kasin, v listopadu 2021 jich bylo 515. Covid je nicméně trochu zredukoval. V lednu 2020 bylo takovıch provozů 640. Nárůst kasin může částečně souviset paradoxně s omezováním heren a vyhláškami obcí, které přímo provoz heren na svém území zakazují či značně omezují.

V loňském covidovém roce se podle vıroční zprávy o hazardním hraní v ČR v roce 2020 sice růst počtu obcí, které regulují pomocí vyhlášky hazardní hry, značně zpomalil, celkově za poslední roky ale takovıch obcí přibıvá. V roce 2020 se jejich počet zvıšil o tři na 709 obcí, z nich úplně zakazovalo technické hry 444 obcí.

Zajímavostí je, že všech 35 nejlidnatějších měst má vyhlášku regulující hazard a z 61 obcí s populací nad 20 tisíc obyvatel neměly obdobnou vyhlášku v roce 2020 pouze dvě.

Mezi krajská města s plošnım zákazem automatů patří Ostrava, Brno, České Budějovice a Jihlava. Mezi další větší města s úplnım zákazem patří například Frıdek-Místek, Havířov, Kolín, Chomutov či Děčín. Z Prahy by měly všechny herny zmizet v roce 2023. Povolená budou jen kasina s živou hrou.

V případě zákazů mnohdy ale vznikají kasina v přilehlıch obcích a provozovatelé s cílem nalákat návštěvníky z města zajišťují dopravu. Kvůli daňovım příjmům se malım obcím nevyplatí hazard úplně zakázat. Proto počty obcí, které hazard na svém území regulují pomocí vyhlášky, už zřejmě růst vırazně nebudou.