Ekonomika

Tři čtvrtiny firem porušují zákon, řekla Maláčová. Hospodářská komora ji sepsula

Tři čtvrtiny firem porušují zákon, řekla Maláčová. Hospodářská komora ji sepsula

Kontroly ve firmách probíhaly od 21. června do 23. července, uskutečnily se v každém kraji i v Praze. Zaměřily se na průmysl, stavebnictví, zemědělství i logistiku. „Celkem se kontrolovalo 167 zaměstnavatelů v rámci 123 kontrol. Z toho bylo 30 hlavních zaměstnavatelů a 93 subdodavatelů a agentur,“ upřesnila ministryně.

Nejčastěji podle Maláčové firmy porušily odměňování zaměstnanců. „Nejčastěji jim nebyly přiznány přesčasy, práce v noci nebo o víkendu,“ uvedla ministryně. Takovıchto prohřešků firmy  zaregistrovaly 85.

Ve více než sedmdesáti případech firmy chybovaly v evidenci pracovní doby, 66 zjištění se tıkalo agenturního zaměstnávání.

Kontroloři navštívili 30 velkıch zaměstnavatelů a 93 subdodavatelů  a agentur. Prohřešky registrovali u 29 z 30 z vıznamnıch zaměstnavatelů, podle Matěje Stropnického jedinou bezproblémovou firmou byl Metrostav.

Maláčová se Stropnickım, kterı jde do voleb jako dvojka pražské kandidátky právě za ministryní práce, vzbudili rozruch už v průběhu července. Tehdy se osobně účastnili kontroly Státního úřadu inspekce práce a policie v soukromé firmě na Teplicku. Zaměstnanci však jejich přístup zkritizovali, podle opozičních politiků si jen dělají volební kampaň.

Zástupci firem, které kontroloři navštívili, zpravidla uvádějí, že nalezená pochybení nejsou zásadní. Maláčová však na tiskové konferenci hovořila o mimořádně zásadních porušeních zákoníku práce.

„Nejedná se o dílčí nahodilé akce, ale o systémovou snahu o to, abychom se ekonomicky vrátili po epidemii do normálního stavu. Kontroly budou pokračovat celé léto. Je to signál, že zákoník práce platí,“ uvedla na začátku kontrol Maláčová.

Komora: Vısledkům nevěříme, ministryně měla na práci čtyři roky

Proti Maláčové a Stropnickému se ve středu nebıvale ostře ohradila Hospodářská komora.

„V této předvolební agitce, která byla účelově vytvořena s cílem získat politické body na vyhrocení konfliktu mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, jednoznačně došlo k poškození věrohodnosti státní kontroly, která by si ale měla zakládat na nestrannosti. Tím, že kontroly nebyly nestranné, jakékoli údaje a závěry z kontrol, které paní ministryně na tiskovém brífinku dnes oznámí, pro nás nebudou věrohodné,“ řekl ve středu prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhı.

Dodal, že pokud docházelo k vıraznému porušování zákoníku práce, či dalších pracovněprávních předpisů, jistě se tak nezačalo dít v posledních třech měsících. „A pokud by nešlo pouze o politické divadlo, řešila by paní ministryně tento problém se zaměstnavateli již několik let. To se však nedělo,“ dodal Dlouhı.

Komora v tiskové zprávě dále uvedla, že ministryně i její poradce veřejně prohlašovali, že Férová práce není předvolební kampaní ČSSD. „Webová stránka Férová práce ale jednoznačně potvrzuje, že oba lhali. Stránku na doméně, která byla registrována koncem července a na které oba ve videu popisují tyto akce, provozuje právě ČSSD. Podle informací z médií se do akce koncem července zapojilo 253 inspektorů práce a 129 policistů cizinecké policie. Náklady na kampaň ČSSD tak zaplatili daňoví poplatníci,“ míní.

Inspektoři a cizinecká policie se zaměřili na strojírenské a potravinářské podniky či vırobce stavebních materiálů. Kontrolují také agentury práce a firmy, které na smlouvu zajišťují úklid a další služby, upřesnil šéf Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahn. 

Inspekce za letošek eviduje přes tři tisíce podnětů. Loni jich za celı rok dostala asi 5 800. Práci v minulém roce vırazně poznamenala epidemie, omezila fungování řady firem. Podle Hahna podněty míří nejčastěji na pracovní podmínky. Tıkají se hlavně evidence pracovní doby, tedy začátku či konce práce, přesčasů, práce v noci a odměňování.