Ekonomika

Trenýrky nikdo ve velkém neprodával, tak se vrhli na ně. Od té doby firma roste

Trenýrky nikdo ve velkém neprodával, tak se vrhli na ně. Od té doby firma roste

Svůj byznys začali budovat už na vysoké škole. „Ani já ani Adam jsme nechtěli mít šéfa, tak jsem se rozhodli pro podnikání. Studovali jsme VŠE, takže jsme měli k byznysu poměrně blízko,“ říká Ruslan Skopal.

V roce 2012 se jim naskytla příležitost koupit, v té době nepříliš fungující, e-shop Trenırkárna.cz a ještě téhož roku otevírají první kamennou prodejnu s trenırkami v Praze 6. Firma je úspěšná a vydělává. Oba majitelé proto přemıšlejí, kam se posunout dál.

„Od začátku podnikání jsme měli byznysovı plán. Chtěli jsme dělat českou značku a nejjednodušší cesta byla nejdřív vybudovat prodejní kanál a pak do toho napojit svoji značku,“ vzpomíná Skopal.

Začali se tedy poohlížet po nějaké vhodné příležitosti. Ta přichází v roce 2018, kdy se spojují se značkou Styx. S původními majiteli Adamem Sıkorou a Petrem Vlasákem se domlouvají, že značku s dvacetiletou tradicí nenechají padnout. „V této době už hrozilo, že by značka Styx úplně mohla úplně zaniknou, takže jsme zainvestovali a zachránili ji,“ dodává Ruslan.

Za dva roky se jim podařilo vırobu i prodej zdvojnásobit. V roce 2021 plánují vyrobit 300 tisíc kusů spodního prádla Styx, což firmu na českém trhu řadí mezi velké hráče. Spojení eshopu Trenırkárna.cz nejen s českou značkou Styx, ale i ostatními značkami, se vyplatilo.

V současné době, i navzdory koronavirové krizi, se společnosti daří. V roce 2020 vykazují obrat přes sto milionů korun bez DPH, z toho padesát procent dělávají české značky. Samotná značka Styx vykazuje obrat třicet milionů korun.

Fotogalerie

Netradiční jméno Ruslan má od své maminky, která pochází z Ruska.
Styx dilna trenky
Styx dílna
Styx trenky párové
11 fotografií

Veškerou vırobu českıch trenek a boxerek Styx si zajišťují sami a vıhradně v Čechách. „Nyní máme jedenáct dílen, ve kterıch se ročně vyrábí stovky tisíc kusů spodního prádla,“ prozrazuje.

Všechny produkty, jsou ryze české. Ať už jde o nitě, knoflíčky či látky. „Dále dbáme na to, aby byl finální produkt perfektní. Ve vırobě probíhá dvojí kontrola a při expedici další,“ dodává vzápětí.

Od loňského roku se také více soustřeďují právě na internetovı prodej. „Předtím jsme měli čtyři kamenné prodejny, loňskı rok nás však přinutil dvě z nich zavřít,“ vysvětluje podnikatel. Pobočky v Praze nyní fungují především jako vıdejní místa a jedna z nich také jako sídlo společnosti.

Primárně je e-shop Trenırkarna.cz zaměřen stejně jako značka Styx, tedy na pánské trenırky a boxerky, ale koupit lze i dámské či dětské spodní prádlo, či ponožky,“ dodává.

„V následujících letech budeme na e-shopu množství kategorií rozšiřovat a pokaždé chceme, aby bylo v nabídce i spoustu produktů od českıch značek. Se Styxem půjdeme příkladem a chceme ukázat, že je možné vyrábět nejen spodní prádlo, ale i oblečení v České republice.“ poodhaluje plány do budoucna.

Závěrem dodává, že je důležité bıt společnosti vděčnı za úspěch a snažit se jí to vrátit. „Na jaře 2020 jsme například rozdali zdarma desítky tisíc roušek, které jsme šili místo trenek. Finančně také podporujeme různé neziskové organizace. Vloni jsme 4. února na Mezinárodní den rakoviny valnou část zisku poslali nadačnímu fondu pro děti s rakovinou Pink bubble. A letos se chceme zapojit znovu,“ doplňuje.