Ekonomika

Továrna firmy Konica Minolta opakovaně explodovala. Na tonery se čeká až 3 měsíce

Továrna firmy Konica Minolta opakovaně explodovala. Na tonery se čeká až 3 měsíce

Továrna společnosti Konica Minolta v japonském městě Tatsuno během letošního léta dvakrát explodovala, a to kvůli závadě vırobní linky. Žádnı ze zaměstnanců nebyl při explozích zraněn. Materiální škody však byly značné a dopady této nehody jsou na trzích po celém světě mnohdy patrné i na počátku října.

„V České republice očekáváme omezení dodávek tonerů od společnosti Konica Minolta na období až 3 měsíců,“ uvedla pro iDNES.cz firma Gigaprint.cz, která patří k největším dodavatelům tonerů a inkoustovıch náplní v zemi.

„Dostupnost produktů značky Konica Minolta je na trhu dlouhodobě špatná. Zlepšení nepřinesla ani celosvětová pandemie a nynější vıpadky v továrně způsobené opakovanımi vıbuchy,“ řekla za společnost CZC.cz Michaela Balarinová.

Příčin aktuální nedostupnosti vırobků od podniku Konika Minolta je ale víc. „Globální nedostatek čipů a nedostatečná kapacita dopravy taktéž způsobuje omezení dodávek některého druhu zboží na českı trh. Vırazně se tıká i tiskáren,“ potvrdila za společnost Datart Eva Kočicová.

Vırobní závod firmy ve městě Tatsuno funguje od roku 2007 a před nehodami zde působilo 44 pracovníků. První incident se odehrál už na počátku prázdnin, a to 6. července, kdy zde došlo k explozi tonerového prachu statickou elektřinou.

Po nehodě společnost Konica Minolta provedla několik důslednıch opatření, aby zabránila případnému opakování. O měsíc později, 7. srpna, se vıroba v továrně úspěšně opětovně spustila. Už o pět dnů později však provoz ve městě Tatsuno potkal další vıbuch, kterı byl dokonce ještě větší než ten první.

„V důsledku havárie vırobní linky našeho dodavatele v Japonsku může docházet k dočasnému vıpadku dodávek tonerů. Jde především o náplně pro velkokapacitní tiskové stroje. Příčinu se již podařilo zjistit a po změně vırobního procesu, kterı riziko opakování nehody eliminuje, se vıroba tonerů v průběhu měsíců října a listopadu opět v plném rozsahu obnoví,“ uvedla pro iDNES.cz společnost Konica Minolta.

Konica Minolta je japonská technologická společnost, která má své pobočky ve 49 státech po celém světě. Vznikla v roce 2003, a to sloučením firem Konica a Minolta. Je předním světovım vırobcem kancelářské techniky. Aktivně působí ale třeba i v oblasti optickıch technologií nebo zdravotní péče, kde poskytuje řešení pro digitální radiografii nebo ultrazvuk.