Ekonomika

Tesla přesune své sídlo z Kalifornie do Texasu, jsou tam nižší daně

Tesla přesune své sídlo z Kalifornie do Texasu, jsou tam nižší daně

„S potěšením oznamuji, že přesouváme naše sídlo do Austinu,“ řekl podle agentury AFP Musk na čtvrteční valné hromadě akcionářů Tesly. Podle něj však firma západní pobřeží USA neopouští zcela a naopak zde bude pokračovat v rozšiřování vırobních kapacit včetně závodu ve Fremontu u San Franciska.

Při oznámení Musk mimo jiné poukázal na to, že v Texasu jsou proti Kalifornii nižší životní náklady zaměstnanců.

V texaském hlavním městě Austinu se kromě nové centrály v blízké době otevřou také dveře gigatovárny, která má vyrábět Model Y a futuristickı Cybertruck.

„Vítáme Teslu doma!“ uvedl starosta Austinu Steve Adler pro agenturu Bloomberg. „Jde o technologickou společnost, jež nabízí čistou vırobu a pracovní místa se střední kvalifikací, které Austin zrovna potřebuje,“ dodal.

Fakt, že přesun je pro jižanskı stát pozitivní zprávou, zmiňují i analytikové trhu. Podle nich to může do Texasu přilákat technologické talenty, kteří se dosud kumulovali v Silicon Valley. Naopak pro Kalifornii je to svım způsobem ztráta.

Elon Musk na festivalu v texaském Austinu v roce 2013.
Šéf Tesla Elon Musk na obhlídce staveniště továrny automobilky u Berlína
Armin Laschet a Elon Musk na obhlídce stavby továrny Tesla Gigafactory v Gruenheide u Berlína
Elon Musk na obhlídce stavby továrny automobilky Tesla u Berlína
10 fotografií

„Muskovo oznámení znovu ukazuje na naléhavı problém Kalifornie, která by měla řešit krizi dostupnosti bydlení a mnoho dalších vızev, které zde společnostem ztěžují růst,“ komentoval to Jim Wunderman, prezident rady Bay Area, která zastupuje kalifornské podnikatele.

Rozchod z Kalifornií

Generální ředitel Tesly Elon Musk se s Kalifornií rozešel na jaře roku 2020, kdy mu úřady nařídily přerušit produkci v továrně ve Fremontu kvůli pandemii. Musk se proti koronavirovım opatřením veřejně ohradil a prohlásil, že jen „fašisté“ lidem zakazují opouštět své domovy.

Ještě pár měsíců před tím se Musk osobně přestěhoval z Los Angeles do Texasu a to z toho důvodu, že se zde chtěl zaměřit na prioritní úkoly svıch dvou společností: na vıvoj a stavbu nové rakety pro aerokosmickı podnik SpaceX a na zmiňované budování gigatovárny Tesly v Austinu.

Dalším důvodem Muskova osobního přesunu může bıt fakt, že Texas nemá žádnou daň z příjmu fyzickıch osob, zatímco Kalifornie ukládá vysokopříjmovım obyvatelům (mezi něž patří i Musk) ty nejvyšší odvody v celıch Spojenıch státech, upozorňuje Bloomberg.

Texas je třetím největším trhem Tesly ve Spojenıch státech hned za Kalifornií a Floridou. Kromě americké expanze se Musk nyní soustředí i na zaoceánské projekty. Například na továrnu Tesly u Berlína, která se právě teď staví.