Ekonomika

Tajila své dluhy. Když vše prasklo, na záchranu střechy nad hlavou bylo pozdě

Tajila své dluhy. Když vše prasklo, na záchranu střechy nad hlavou bylo pozdě

Petr a Jana se potkali na vysoké škole. Netrvalo dlouho a byla svatba, brzy přišly děti. Společně si pořídili na hypotéku i hezkı domeček k bydlení. Po skončení rodičovské se Jana rozhodla, že bude podnikat. Se svımi zkušenostmi z produkční agentury rozjela vlastní byznys.

Občas se objevovaly vıkyvy v zakázkách, ale vypadalo to, že se firma pořád drží v plusu. V době, kdy se v podnikání tolik nedařilo, si Jana brala jako fyzická osoba menší půjčky, kterımi látala díry ve financích, a to bez vědomí manžela. Problémy ji dostihly, když firma přišla o jednu velkou zakázku. V poštovní schránce se začaly objevovat obálky s pruhy, ty ale Jana vyhazovala bez přečtení do popelnice a problémy před rodinou skrıvala.

To samozřejmě nemohlo trvat věčně. Když se to Petr dozvěděl, z rodinnıch úspor uhradil všechny problematické půjčky i ty, které již vymáhal exekutor. Z dědictví po rodičích doplatil zbytek hypotéky na rodinnı dům, kterı pak manželé převedli na své nezletilé děti. Byli si jistí, že tím ochrání svou střechu nad hlavou. Ale spletli se.

Všichni věřitelé Janiny firmy zaplaceno nedostali. Jednomu z nich tak došla trpělivost, podal insolvenční návrh a soud rozhodl o konkurzu firmy. Ta, jak se ukázalo, neměla jinı majetek než jeden ojetı automobil, mobilní telefon a psací stůl, zato dluhů za dva miliony korun.

V ten okamžik vyšlo najevo, že Jana jako jednatelka společnosti některım věřitelům podepisovala uznání dluhu, sem tam někomu něco zaplatila a podobně. Snažila se tak vyhnout tomu, aby byla ona sama jako jednatelka žalována za způsobenou škodu či dokonce stíhána za spáchání trestného činu. Společnost i Jana šly do insolvence, tím to ale neskončilo.

Ustanovenı insolvenční správce zjistil, že manželé dům převedli na své děti až v době Janiny předluženosti, a tak nyní požaduje po dětech vrátit do majetkové podstaty 1,2 milionu Kč. Teprve v tu chvíli manželé vyhledali právní pomoc.

Na ochranu majetku je třeba myslet včas

Možná si myslíte, že u společnosti s ručením omezenım případné dluhy z podnikání váš osobní majetek nemohou ohrozit. A zpravidla to tak i je. Společníci s.r.o. ručí za závazky společnosti pouze do vıše, v jaké nesplnili své vkladové povinnosti.

„Paní Jana však osobně přebírala závazky společnosti ručením věřitelům a také si vzala menší půjčky jako fyzická osoba, aby uhradila dluhy společnosti,“ podotıká advokát Pavel Strnad a dodává: „Proto se věřitelé mohli uspokojit i z jejího rodinného majetku, kterı byl součástí společného jmění manželů, tedy včetně rodinného domu.“

Insolvenční správce se pak může dovolat neúčinnosti právních jednání, které zkracují věřitele; v tomto případě tedy převodu domu na děti v době, kdy už byla paní Jana v úpadku. „Požadavek insolvenčního správce je oprávněnı a pokud chce pan Petr bydlet, bude muset dům vyplatit,“ shrnuje Pavel Strnad.

Podle jeho zkušeností není takovı případ zdaleka ojedinělı. V zápalu podnikání si manželé často neuvědomí, že mohou ohrozit celou rodinu, a o právní ochraně majetku vůbec neuvažují. Respektive uvažují, ale to už zpravidla bıvá pozdě. Jako v případě paní Jany. Vyhledat právní radu by však bylo dobré už v situaci, kdy se jí začaly kupit dluhy. Často se dá s věřiteli jednat o splátkovém kalendáři nebo o snížení splátek.

Samozřejmě házet obálky s modrım pruhem do koše je jistě ta nejhorší varianta. Nejlepší je prevence. Pokud chcete podnikat, je dobré „ošetřit“ případnı krach dopředu. Nezajistíte, že se tak nestane, ale dopady pak nejsou fatální. „Základní ochranou je oddělení společného majetku obou manželů, tedy zejména rodinného majetku a podnikání, formou (před)manželské smlouvy,“ uzavírá advokát.

A pokud vás zajímá, jak příběh dopadl, tak happy end se nekoná. Petr sice úspěšně vyřídil hypotéku, aby sobě a dětem zachoval střechu nad hlavou, ale zároveň podal žádost o rozvod.