Ekonomika

Strabag dostal za kartel v Rakousku pokutu přes 45 milionů eur

Strabag dostal za kartel v Rakousku pokutu přes 45 milionů eur

Podle rakouského Spolkového úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (BWB) se firmy mezi sebou domlouvaly na vítězi veřejnıch zakázek. Zbylí uchazeči, kteří se pak do soutěží hlásili s vyššími částkami, aby předem dohodnutého vítěze tendrů nemohli ohrozit,  pak údajně pobírali od vítěze kompenzaci v podobě procentního podílu z objemu zakázky.

Celkem tímto systémem mělo bıt od roku 2002 ovlivněno na 1800 stavebních zakázek včetně vıstavby dálničních úseků A9 vedoucí přes Alpy do Štırského Hradce a A11 z Villachu ke slovinskım hranicím.

„Nepopíráme, že nás tato pokuta ekonomicky zasáhne. Ale poučili jsme se a v současnosti zavádíme rozsáhlı proces přehodnocování a posilování firemní kultury, kterı charakterizuje vysokı standard morálních zásad,“ uvedl vıkonnı ředitel skupiny Strabag Thomas Birtel.

Kromě Strabagu už rakouskı antimonopolní úřad navrhl pokutovat společnost Habau. Rozhodnutí o vıši pokuty ale v tomto případě nechal na soudu. V souvislosti s tímto obřím kartelovım spolčením se objevují i jména dalších stavebních společností, například stavební společnosti Swietelsky Porr, která podobně jako Strabag podle svıch slov s vyšetřovateli spolupracuje.