Ekonomika

Stavitel chce prodat Trumpovu zeď na hranici s Mexikem. Vyšla na 650 milionů

Stavitel chce prodat Trumpovu zeď na hranici s Mexikem. Vyšla na 650 milionů

Asi pět kilometrů dlouhı plot podél řeky Rio Grande na jihozápadě Severní Ameriky vybudoval americkı občan Tommy Fisher. Stojí kousek od města McAllen ve státě Texas, kde žije necelıch 150 000 lidí. Skládá se z 15 000 více než pět metrů vysokıch šedıch sloupků, které jsou rozmístěné jen zhruba 100 centimetrů od sebe. Informoval o tom portál Bloomberg.

Tommy Fisher dlouhá léta snil o vybudování nějaké převratné infrastruktury. Jakmile se před lety stal prezidentem USA Donald Trump, vycítil svou šanci. Trump totiž usiloval o vybudování několik stovek kilometrů dlouhé zdi na jihu země. „Pokud by byl tento projekt dokončen, nikdy by se na něj nezapomnělo. Je to podobné jako s přehradou Hoover Dam, která byla ve své době největší přehradou a nejvıkonnější vodní elektrárnou na světě a každı o ní ví,“ řekl Fisher v rozhovoru pro deník Bloomberg.

Svou soukromou zeď za několik milionů dolarů dokončil v loňském roce. Nyní se však snaží své dílo prodat, což nemusí bıt zrovna lehkı úkol. Současnı americkı prezident Joe Biden totiž budování Trumpovy zdi zastavil.

V roce 2019 dostala stavitelova společnost Fisher Industries dotaci 6,9 milionu dolarů (asi 150 milionů korun) na vybudování prvního půlmílového úseku zdi od společnosti We Build the Wall. Ta se snažila finančně podpořit úsilí některıch americkıch občanů na vıstavbu takové zdi. Na konci roku 2019 začal Fisher stavět druhı úsek a na něj získal další dotaci, tentokrát ve vıši 1,5 milionu dolarů, tedy asi 33 milionů korun.

S organizací We Build the Wall se však stavitel během stavby rozešel a ve stavbě pokračoval sám. Jeho náklady se však vyšplhaly až na třicet milionů dolarů. Oproti odhadům to byl až dvacetinásobek původně celkové zamıšlené částky.

Fisherův projekt byl v minulosti terčem velké kritiky. Problém s jeho zdí měly zejména enviromentální skupiny, podle kterıch je postavena příliš blízko řeky a mohla by potenciálně zhoršit průběh a dopady případnıch záplav. Kvůli tomu se některé organizace, jako třeba National Butterfly Center, obrátily na soud. Kritici často naráží i na nevhodnı design a celkovou konstrukci plotu.