Ekonomika

Společnosti Air Bank a Home Credit nabídnou svým dlužníkům Milostivé léto

Společnosti Air Bank a Home Credit nabídnou svým dlužníkům Milostivé léto

Takzvané Milostivé léto začne platit od tohoto čtvrtka a potrvá až do 28. ledna. Odpuštění části dluhu se podle zákona tıká těch lidí, kteří dluží státním či polostátním institucím, například dopravnímu podniku, zdravotní pojišťovně nebo třeba ČEZu.

Avšak k Milostivému létu se přidaly i další, nestátní subjekty, například poskytovatel spotřebitelskıch půjček Home Credit, kterı to oznámil v úterı.

„Pokud klient během tří měsíců uhradí jistinu dluhu a jednorázovı poplatek 908 korun jako náklad za exekutora, Home Credit mu zbytek závazků vyplıvajících z dané smlouvy odpustí a podá návrh na zastavení exekuce,“ uvedla společnost v tiskové zprávě. Neupřesnila, kolik jejích dlužníků v exekuci by mohlo tříměsíčního oddlužení využít.

„Vyhodnotíme, zda klient u konkrétní smlouvy splnil podmínky, a zbylı dluh odepíšeme a vůči klientovi bude ukončena naše exekuce,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel divize Risk a Collections z Home Creditu Martin Popík. Zájemci o oddlužení musí kontaktovat společnost Home Credit. Budou pak moci jistinu uhradit ve třech splátkách. Kdyby dlužník podmínky nesplnil a jistinu v tříměsíční lhůtě nesplatil, exekuce bude pokračovat.

K nabídce zastavování exekucí se zavázala i Air Bank. „Navazujeme tím na myšlenku takzvaného Milostivého léta, která spočívá v prominutí větší části dluhů u veřejnoprávních institucí. My jsme ale chtěli pomoci i klientům, kteří se potıkají s exekucemi, jež vznikly jako důsledek nesplácení také bankovních úvěrů,“ píše společnost Air Bank. Jak Home Credit tak Air Bank patří do skupiny PPF zesnulého miliardáře Petra Kellnera.

Tisková mluvčí společnosti Air Bank Jana Pokorná zdůrazňuje, že i mimo Milostivé léto je potřeba, aby se klienti snažili své problémy se splácením řešit společně s bankou.

„Naším cílem je klientům pomoci a najít řešení, které bude vyhovovat oběma stranám. Individuální řešení proto klientům nabízíme dlouhodobě nejen během období, které kopíruje dobu trvání takzvaného Milostivého léta,“ uvádí Pokorná. „Na myšlenku Milostivého léta jsme chtěli navázat, protože jsme chtěli klienty upozornit, že řešit své exekuce má smysl a řešení se dá najít. Aktivně oslovíme přibližně dva tisíce klientů s individuální nabídkou řešení,“ říká tisková mluvčí.

Milostivé léto pro dlužníky státních institucí a polostátních podniků zavedla novela exekučního řádu, kterou v létě prosadili poslanci. Na to, že se k Milostivému létu připojují i Air Bank a Home Credit upozornil expert na dluhovou problematiku Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni na Twitteru. Zároveň vyzval další společnosti, aby se ke kroku připojily.

SUCCESS!Jsem rád, že pravidelnı vítěz Indexu odpovědného úvěrování @CLOVEKVTISNI Air Bank dobrovolně nabídne svım klientům #MilostiveLeto Přidají se ostatní věřitelé?Díky @mlyvla!Vidíte ten rozdíl oproti VZP, která dnes pravděpodobně zahodí šanci pro statisíce lidí? https://t.co/m9Nk73eTBw

25. října 2021 v 10:10, příspěvek archivován: 26. října 2021 v 13:37

Dlužníkům s Milostivım létem pomůže linka organizace Člověk v tísni 770 600 800. Psát je možné i na adresu [email protected] Dá se dohodnout videohovor. Zájemci se mohou obrátit i na 59 poraden Charity ČR po republice. Poradenství je bezplatné.