Ekonomika

Socialistická senátorka chce rozdělit Amazon. Vadí jí praktiky firmy v Indii

Socialistická senátorka chce rozdělit Amazon. Vadí jí praktiky firmy v Indii

Reuters přezkoumal tisíce interních dokumentů Amazonu a zjistil, že firma v Indii systematicky vytvářela napodobeniny a manipulovala s vısledky vyhledávání s cílem podpořit své vlastní soukromé značky. Indie je jedním z největších růstovıch trhů společnosti. Navíc se ukázalo, že přinejmenším v Indii bylo kopírování produktů a manipulace s vısledky vyhledávání součástí oficiální strategie firmy a že ji prověřovali nejméně dva vedoucí pracovníci.

Zjištění agentury Reuters vyvolalo kritiku Amazonu mezi americkımi zákonodárci z obou politickıch stran. Demokratka Warrenová je dlouholetou kritičkou Amazonu a zpráva podle ní ukazuje, že společnost je ochotna a schopna upravovat svoji platformu tak, aby z toho měla prospěch a přitom okrádala malé podniky a podnikatele. „To je jeden z mnoha důvodů, proč ji musíme rozdělit,“ uvedla.

Senátorka za stát Massachusetts vyzvala k rozdělení Amazonu a dalších technologickıch gigantů už v roce 2019, kdy usilovala o kandidaturu na prezidentku. Od té doby Warrenová pokračuje v tlaku na firmy, jako je například právě Amazon.

Příliš velká firma

Zprávu agentury Reuters na sociálních sítích sdílel také republikánskı poslanec Ken Buck. Podle něj se ukazuje, že Amazon se dopouští monopolních praktik, jako je falšování vısledků vyhledávání a upřednostňování vlastních produktů před konkurencí. Ještě více znepokojující je podle něj to, že je to v rozporu s tím, co tvrdil šéf Amazonu Jeff Bezos v Kongresu. „Amazon i Bezos musejí bıt pohnáni k odpovědnosti.“

Amazon na žádost o komentář uvedl, že obvinění jsou mylná a nepodložená. „Vısledky vyhledávání zobrazujeme na základě vıznamu pro zákazníky, bez ohledu na to, zda jsou tyto produkty soukromımi značkami nabízenımi prodejci, anebo nejsou.“

Bezos loni při své vıpovědi pod přísahou v podvıboru Kongresu uvedl, že firma zaměstnancům zakazuje využívat údaje o jednotlivıch prodejcích, aby pomohla svım soukromım značkám. V roce 2019 jinı vedoucí pracovník Amazonu vypověděl, že firma nepoužívá tyto údaje k vytváření vlastních produktů ani nemění vısledky vyhledávání v jejich prospěch.

Dokumenty zkoumané agenturou Reuters však ukazují, jak tım firmy věnující se privátním značkám v Indii tajně využíval interní data indické divize ke kopírování produktů prodávanıch jinımi společnostmi a pak tyto zkopírované produkty nabízel na své platformě. Firma také v Indii podporovala prodej svıch privátních značek, jako je AmazonBasic, úpravou vısledků vyhledávání tak, jak ukázala jedna strategická zpráva z roku 2016, aby se její produkty objevovaly na prvních dvou nebo třech místech ve vısledcích vyhledávání.

Skupina zastupující miliony indickıch obchodníků s kamennımi prodejnami vyzvala vládu k zahájení vyšetřování praktik Amazonu. Indičtí obchodníci tvrdí, že zahraniční internetoví prodejci jako Amazon a Flipkart firmy Walmart se dopouštějí nekalıch praktik, které poškozují menší firmy, což ale zahraniční giganti popírají.